Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 78-71

Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια 78-71

sergio rodriguez ax armani exchange milan eb19

Επιστροφή στις νίκες για την Αρμάνι που επικράτησε με σκορ 78-71 επί της Βαλένθια στο Μιλάνο, παρά τα πολύ κακά ποσοστά της στη μακρινό σουτ. Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με την ομάδα του Μεσίνα να πατάει στο ζωγραφιστό και με όπλο την πολύ καλή της άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο να παίρνει την νίκη.

Πολύ καλά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι με τον Ντούμπλιεβιτς να έχει 8 συνεχόμενους πόντους (2 τρίποντα, 1 δίποντο) για να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων (8-2). Οι Ιταλοί αντέδρασαν με τον Ταρζέφσκι να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο πεντάλεπτο (11-11). Στην συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με δύο πόντους στο φινάλε του δεκαλέπτου με 4 συνεχόμενους πόντους του Ντελα Βάλε (26-24).

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τους γηπεδούχους να παίρνουν αέρα 5 πόντων με το πρώτο τρίποντο του Ντέλα Βάλε στο 15’ (35-30). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ και πέρασαν μπροστά με νέο τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς (39-41), ενώ το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 43-43.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα βελτίωσαν την άμυνα τους στην επανάληψη και με ένα σερί 10-0 πήρε διψήφιο προβάδισμα με βολές του Ταρζέφσκι μετά από συνεχόμενα καλάθια του Σέρχι Ροντρίγκεζ (53-43). Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική στο τρίτο δεκάλεπτο περιορίζοντας τις νυχτερίδες στους 8 πόντους, για να διατηρήσουν την διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (62-53).

Ότι δεν κατάφερε στην τρίτη περίοδο το κατάφερε στην αρχή της τέταρτης η Βαλένθια αφού με ένα σερί 9-0 μείωσε στους τρεις πόντους (66-63) στο 34’ αναγκάζοντας τον Μεσίνα να καλέσει τάιμ άουτ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από τον Λουίς Σκόλα που με εύστοχο τρίποντο έδωσε ξανά αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (69-63), ενώ στην συνέχεια ο Αργεντίνος έδωσε μια πολύ όμορφη πάσα στον Ταρζέφσκι για το 71-63. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια έριξαν τον ρυθμό και έπαιξαν με το χρόνο για να φτάσουν στην νίκη με το 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 43-43, 62-53, 78-71

Αρμάνι: Ντέλα Βάλε 15 (1), Μακ 2, Μίτσοφ 13 (1), Γκουντάιτις 9, Μορασκίνι 4, Ρολ 5 (1), Ροντρίγκεθ 10 (5/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Ταρτσέφσκι 13 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γουάιτ, Σκόλα 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ).

Βαλένθια: Κολόμ (6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 3, Λόιντ 4, Εντούρ 6, Αμπάλντε, Λαμπεϊρί 7 (1), Βαν Ρόσομ 9 (1), Τόμπεϊ 11 (6 ριμπάουντ), Ντούμπλιεβιτς 20 (4/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χιμένεθ, Ντόορνεκαμπ 2.

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…