Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Ερυθρός Αστέρας 67-77

Αρμάνι Μιλάνο – Ερυθρός Αστέρας 67-77

lorenzo brown crvena zvezda mts belgrade eb19

Σπουδαία νίκη πήρε ο Ερυθρός Αστέρας που κέρδισε την πολύ άστοχη Αρμάνι στο Μιλάνο με σκορ 77-67. Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα που βελτίωσε το ρεκόρ της  σε 5-7 ενώ η Αρμάνι γνώρισε την 5 ήττα της και 3 συνεχόμενη με το ρεκόρ της να πέφτει σε 7-5.

Πολύ ανταγωνιστικοί ήταν οι Σέρβοι στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Μπάρον να απαντά με τρίποντο στο καλάθι του Σκόλα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (2-3) στο 3′. Οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τους Ιταλούς να ανακτούν το προβάδισμα με καλάθι του Μακ για να απαντήσει ο Φαγιέ με δικό του τρίποντο για το 10-12 στο 7′, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 18-20 με τρίποντο του Ντόμπριτς.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα να βάζει δύσκολα στην πολύ άστοχη Αρμάνι που πήρε προβάδισμα 5 πόντων με καλάθι του Άαρον Ουάιτ στο 17′ (34-29), με τον Μπράουν να μειώνει στον πόντο στο φινάλε του ημιχρόνου (40-39).

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν, και το ντέρμπι να παραμένει με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων με τρίποντο του Μπάρον και βολές του Ότζο (45-50) στο 26′. Οι παίκτες της Αρμάνι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την διαφορά στους 10 στο 29′ (47-57) για να μειώσουν οι Ιταλοί στο 50-57 του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Ρολ.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους, ωστόσο η αστοχία τους στο μακρινό σουτ σε συνδυασμό με τα καλά ποσοστά των παικτών του Σάκοτα, έδωσε την δυνατότητα στον Ερυθρό Αστέρα να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 34′. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 5 με τρίποντο του Ροντρίγκες στο 36′ (60-65), και στους 4 με τρίποντο του Ρολ στην συνέχεια, με τον Σάκοτα να καλεί τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους 6 με άλει ουπ κάρφωμα του Γκιστ, για να φτάσουν στην νίκη με το τελικό 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 50-57, 67-77

Αρμάνι Μιλάνο: Ντέλα Βάλε 7 (1/4 σουτ), Μακ 2, Μορασκίνι 7 (0/3 τρίποντα), Ρολ 9 (0/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 14 (2), Ταρτσέφσκι 3, Νέντοβιτς 6 (2), Γουάιτ 6 (0/3 τρίποντα), Μπρουκς 7 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σκόλα 6 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ερυθρός Αστέρας: Κούζμιτς 2, Μπράουν 12 (2), Τσόβιτς 2, Μπράουν Λ. 21 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Νταβίντοβατς 6 (4 ριμπάουντ), Φαγιέ 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπαρόν 17 (4/8 τρίποντα), Ντόμπριτς 3 (1), Γκιστ 2 (1/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες), Τζένκινς, Ότζο 6.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …