Κεντρική Basket League Ολυμπιακός ANGT: Ολυμπιακός – Μαλαγα 75-88

ANGT: Ολυμπιακός – Μαλαγα 75-88

olympiakos malaga neoi

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μάλαγα με 75-88, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του “Adidas Next Generation Tournament”. Αύριο (28/12) η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει στις 15:00 την Τσιμπόνα.

Τα ψηλά κορμιά της Μάλαγα δημιούργησαν σοβαρότατα προβλήματα στους “ερυθρολεύκους”. Οι Ισπανοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (μάζεψαν 17 ριμπάουντ έναντι 6 του Ολυμπιακού πρώτο δεκάλεπτο), πίεσαν στην άμυνα οδηγώντας του παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη σε κακές επιλογές, ενώ στην επίθεση “χτύπησαν” στην ρακέτα και “έχτισαν” μια διαφορά 16π. (9-25 στο 10′). Η ομάδα μας προσπάθησε με περιφερειακά σουτ να “ροκανίσει” τη διαφορά (18-31 στο 13′), όμως, η Μάλαγα με πιεστική άμυνα στα 3/4 του γηπέδου και με όπλο της την σταθερή υπεροχή της στα ριμπάουντ (14-33), πάτησε γκάζι και αύξησε τις αποστάσεις στους 25π. (24-49 στο 20′).

Στην επανάληψη η άμυνα ζώνης του Ολυμπιακού κράτησε άποντη την Μάλαγα για περίπου τέσσερα λεπτά, διάστημα στο οποίο η ομάδα μας μείωσε στους 14π. (35-49). Με δύο σερί τρίποντα οι Ισπανοί ανέβασαν ξανά το δείκτη της διαφορά στους 20π. (35-55), όμως, οι “ερυθρόλευκοι” επέμειναν στη ζώνη, “έκλεισαν” την πάσα στους ψηλούς και μείωσαν στους 11π. (44-55). Οι περιφερειακοί της Μάλαγα, ωστόσο, “χτύπησαν” ξανά από τα 6.75μ. και συνέβαλαν τα μέγιστα ώστε να διατηρήσει η ομάδα τους τον έλεγχο (47-63 στο 29 και 61-76 στο 35′). Με ένα επί μέρους σκορ 8-2 οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη μείωσαν στους 9π. (69-78 στο 38), όμως, ο κορυφαίος παίκτης των τυπικά γηπεδούχων, Γιανίκ Νζόσα, ανέλαβε και πάλι δράση και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 9-25, 24-49, 49-63, 75-88.

mal statsShareShareShareShareShareShareShare

Περισσότερα σε Ολυμπιακός

Μπαρτζώκας: «Το πιο σημαντικό για μας είναι το μομέντουμ»

Για το μομέντουμ στους αγώνες με την Μπαρτσελόνα μίλησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο Ολυμπιακός…