Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια 81-57

Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια 81-57

Ζαλγκίρις

Βαριά ήττα γνώρισε στην επιστροφή του στον πάγκο της Μπασκόνια ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς, με τους Βάσκους να χάνουν με κάτω τα χέρια από την Άλμπα στο Βερολίνο με 81-57. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή μέχρι το τέλος τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στην πέμπτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα, ενώ η ισπανική ομάδα υποχώρησε στο 6-10.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ το οποίο ήταν ισόπαλο (8-8) στο 4’. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν μπρος στην επίθεση και με ένα σερί 9-0 πήραν προβάδισμα 9 πόντων (17-8). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία του αγώνα και την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που έληξε με το 23-15.

Η γερμανική ομάδα συνέχισε να είναι καλύτερη και στην δεύτερη περίοδο και πήραν διψήφια διαφορά με τον Γκεντράιτις να ευστοχεί στο δεύτερο του τρίποντο (28-18). Η ισπανική ομάδα είχε μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα με την διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο με τον Χέρμανσον να διαμορφώνει το 41-26 του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στο δεύτερο μέρος με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους με το επιμέρους σκορ μετά από πέντε λεπτά στην επανάληψη να είναι 5-4. Οι παίκτες του Αϊτο Ρενέσες ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στην άμυνα με αποτέλεσμα να ανεβάσουν και άλλο την διαφορά με τον Γκεντράιτις να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους για το 57-37 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η αντίδραση των παικτών της Μπασκόνια δεν ήρθε ποτέ και οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μια άνετη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 81-57.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-26, 57-37, 81-57

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Μέισον 5 (5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ραντοσάβλιεβιτς, Γκιφάι 9 (3/7 σουτ, 3/3 βολές), Έρικσον 11 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Νίκιτς, Όγκμπε, Γκεντράιτις 17 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νόκο 11 (11 ριμπάουντ), Σίκμα 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλδόσα 6 (3/3 δίποντα, 1 ασίστ, 4 λάθη), Χένρι 2, Τζάνινγκ 5 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Ντιοπ 3, Γκαρσία, Φαλ 8 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Στάουσκας 9 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σενγκέλια 1 (0/6 σουτ), Σιλντς 11 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Πολονάρα 2, Έρικ 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (26/4)

Τα φώτα σε Ολυμπιακό και Περιστέρι Τέσσερα παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…