Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Μπάγερν Μονάχου 76-77

Άλμπα Βερολίνου – Μπάγερν Μονάχου 76-77

maodo lo fc bayern munich eb19

Την Μπάγερν Μονάχου ανέδειξε νικήτρια ο γερμανικός εμφύλιος με την Άλμπα Βερολίνου, με τους Βαυαρούς να παίρνουν το παιχνίδι στην παράταση με σκορ 77-76. Ήρωας για τους νικητές ήταν ο Μαοντό Λο, ο οποίος με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας έστειλε το παιχνίδι στην παράταση ενώ με δικές του βολές ήρθε και η μεγάλη νίκη για την ομάδα του.

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες και το σκορ να είναι μόλις στο 3-3 στο πρώτο πεντάλεπτο. Το πρώτο καλάθι της Άλμπα ήρθε για χειρός Γκεντράιτις στο 6’ κάνοντας το 6-3 ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 8-9 2’33’ πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Στην συνέχεια η Μπάγερν βρήκε σκορ και έκανε ένα επιμέρους 2-10 με τρίποντα από Χουέστις και Τζέντοβιτς για να διαμορφώσει το 10-19 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην αρχή της δεύτερης περιόδου και με 5 συνεχόμενους πόντους του Σίκμα μείωσαν στους 5 (20-25) στο 14’. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τον Σίκμα και πάλι να μειώνει στον Πόντο με εύστοχο τρίποντο (26-27) δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Η Μπάγερν σκόραρε μετά από ώρα με τον Μπαρτέλ για το 26-30 ενώ ο Χέρμανσον με εύστοχο δίποντο διαμόρφωσε το 28-30 του ημιχρόνου.

Οι Βαυαροί με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λούτσιτς στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους πήραν αέρα 8 πόντων (28-36) με τον Γκιεντράιτις να απαντάει και αυτός πίσω από τα 6,75 μειώνοντας σε 31-36. Η Μπάγερν πήρε προβάδισμα 9 πόντων στο 25’(36-45). Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου και με ένα σερί 10-0 μείωσαν στο καλάθι για το 48-50.

Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο για να περάσουν μπροστά με 2 πόντους (52-40) με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον Μέισον. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τρίποντο του Χέρμανσον (53-50), ενώ στο 34’ ο Λούτσιτς μείωσε στον πόντο (58-57). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους γηπεδούχους να διατηρούν τα ηνία. Η Άλμπα πήρε προβάδισμα 5 πόντων με το τέταρτο τρίποντο του Έρικσον (68-63), 1’30’’ πριν το φινάλε με τους Βαυαρούς να απαντάνε με τον Λούτσιτς (68-66), και στην συνέχεια με τον Λο να μειώνουν στον πόντο (70-69) 10” πριν το τέλος. Ο Χέρμανσον ευστόχησε στις βολές αλλά ο Λο ευστόχησε σε νέο τρίποντο στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (72-72).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Τζέντοβιτς έφερε μπροστά την Μπάγερν (72-74),με τον Μέισον να απαντά με τρίποντο για το 75-74. Ο Λο έμεινε ψύχραιμος στο φινάλε ευστόχησε στις βολές και έκανε το 76-77 χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 28-30, 48-50, 72-72 κ.α., 76-77 παρ.

Άλμπα: Μέισον 17 (1), Σίβα, Γκιφάι 8, Έρικσον 12 (4/5  τρίποντα), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 5, Νίκιτς 4, Γκιεντράιτις 15 (3), Τίμαν, Νόκο 5, Σίκμα 10 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ).

Μπάγερν: Κινγκ 2, Κόπονεν, Μονρό 17 (10 ριμπάουντ), Λούτσιτς 19 (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 7 (1), Τσίπσερ, Νέλσον 2, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 10 (1), Λεσόρ, Χουέστις 5 (1).

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…