Κεντρική Basket League ΑΕΚ ΑΕΚ – Χάποελ Ιερουσαλήμ 91-78

ΑΕΚ – Χάποελ Ιερουσαλήμ 91-78

sant ros

Μεγάλη νίκη πήρε η ΑΕΚ επικρατώντας με 91-78 επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο κλειστό “Νίκος Γκάλης” και πλέον είναι πολύ κοντά στο να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου της στο BCL. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τρία δεκάλεπτα, με τους κιτρινόμαυρους να ανεβάζουν την ένταση της άμυνας τους στο τέταρτο για να φτάσουν στην νίκη. Μάλιστα με το +13 που κέρδισε η ένωση, έχει το πλεονέκτημα απέναντι στους Ισραηλινούς σε περίπτωση ισοβάθμιας καθώς στον πρώτο γύρο είχε ηττηθεί με 7.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, με τον Τομάς να δίνει προβάδισμα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους στο 3’, και την ΑΕΚ να αντιδρά άμεσα ισοφαρίζοντας με τρίποντο του Σαντ Ρος και καλάθι του Λάνγκφορντ (8-8). Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με τον Ματσιούλις να καρφώνει κάνοντας το 21-19 στο 8’, ενώ στην συνέχεια ο Λιθουανός με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην ένωση, για να μειώσει ο Μπλατ στο 25-24 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι βρήκαν το χέρι τους στο μακρινό σουτ και με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα πήραν προβάδισμα 6 πόντων (38-32) στο 15’. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα επιμέρους 7-2 και μείωσαν και πάλι στον πόντο (40-39) με τρίποντο του Τομάς, ενώ πέρασαν μπροστά και πάλι με τον Τομάς (42-43) με ένα λεπτό για το ημίχρονο. Ο Σαντ Ρος ευστόχησε για τρεις δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ένωση, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 47-43 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Ρέι.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην επανάληψη με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με τρίποντο του Λέβι (58-61) στο 26’. Ο Λάνγκφορντ με εύστοχες βολές έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (63-63), με την Τρίτη περίοδο να λήγει με την ένωση να είναι μπροστά με δύο, χάρη σε φόλοου του Σλότερ μετά από άστοχο σουτ του Λάνγκφορντ (68-66).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ένωση βελτίωσε πολύ την άμυνα της και συνέχισε να είναι αποτελεσματική στην επίθεση για να πάρει διαφορά 10 πόντων με τρίποντο του Τσάλμερς (83-73) με 3’44” για το τέλος του αγώνα. Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στην συνέχεια και ο Χρυσικόπουλος με δικό του τρίποντο έκανε το 88-73, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 91-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-43, 68-66, 91-78

ΑΕΚ: Τσάλμερς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 7 (1/4 τρίποντα), Λάνγκφορντ 18 (3/10 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 9/11 βολές), Ματσιούλις 16 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 18 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Γκίκας 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης, Ρέι 5 (1), Σλότερ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ).

Χάποελ Ιερουσαλήμ: Μπλατ 9 (2/6 τρίποντα, 1 ασίστ), Μπράιμο 12 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπράοηυν 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φελντέιν 10 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/7 βολές, Λέβι 5 (1), Κάζινς 4 (2/7 δίποντα), Κούπσας 6 (5 ριμπάουντ), Τόμας 21 (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάλμανσον 2.