Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Ρεάλ Μαδρίτης 71-86

Ζενίτ – Ρεάλ Μαδρίτης 71-86

rudy fernandez real madrid zenit

Ακόμη μία νίκη τη φετινή χρονιά πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Ζενίτ με 86-71. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του σκορ σε όλη τη διάρκεια του ματς και παρότι οι Ρώσοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στο σκορ δεν τα κατάφεραν. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Φακούντο Καμπάτσο, ο οποίος μέτρησε 19 πόντους και 4 ασίστ!

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να έχει ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (8-10). Σ΄εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τρέξουν ένα μικρό σερί 5-0 και προηγήθηκαν με 7 πόντους (8-15). Η Ζενίτ, όμως, δεν τα παράτησε, βρήκε λύσεις επιθετικά και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά ξανά στους τρεις πόντους (19-22).

Η ρωσική ομάδα συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και έφερε τούμπα το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο (29-28). Η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε να βομβαρδίζει έξω από τη γραμμή του τριπόντου και ανέκτησε τα ηνία του σκορ, ενώ κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με 9 πόντους (33-42). Η “Βασίλισσα” συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 44-37 υπέρ της ομάδας του Πάμλο Λάσο.

Ο Φαμπιάν Κοζέρ πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο για την ισπανική ομάδα και εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 πόντους (37-49). Το εντυπωσιακό σερί της Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίστηκε και η διαφορά για πρώτη φορά στο ματς έφτασε τους 20 πόντους (37-57)! Η Ζενίτ, όμως, δεν τα παράτησε ούτε σ΄αυτό το σημείο και κατάφερε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να ρίξει τη διαφορά στους 10 πόντους (56-66).

Η ρωσική ομάδα συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ, αλλά η Ρεάλ κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ (64-69). Ο Καμπάτσο σ΄ακόμη ένα παιχνίδι ήταν μαγικός και τον 19ο του πόντο έδωσε “αέρα” 13 πόντων στους φιλοξενούμενους (66-79). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και τελικά η Ρεάλ πήρε τη νίκη με 86-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 37-44, 56-66, 71-86
Ζενίτ (Πλάθα): Άιβερσον 2, Αλμπισί 7 (1), Πονκρασόφ, Χόλινς 2, Τόμας 13 (9 ριμπ.), Ρένφρο, Τρούσκιν 2, Βορόνοφ 17 (3), Αμπρομάιτις, Πονίτκα 10 (2), Αγιόν 18 (10 ριμπ.)
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 11 (3), Ράντολφ 4, Ρούντι 11 (3), Καμπάτσο 19 (3), Λαπροβίτολα 3 (1), Ντεκ 15 (8 ριμπ.), Κάρολ 6 (2), Ταβάρες 6 (12 ριμπ.), Τόμπκινς 7 (2), Τέιλορ.

Παναθηναϊκός: «Ηφαίστειο» το ΟΑΚΑ με την Μακάμπι

Sold out τα ματς με την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Παναθηναϊκός θα έχει τον κόσμο στο πλευρό του …