Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Χίμκι 73-87

Ζενίτ – Χίμκι 73-87

alexey shved khimki

Η Χίμκι επικράτησε, στον Ρωσικό “εμφύλιο”, εκτός έδρας της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 8773, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις να έχει πλέον 5 νίκες και 2 ήττες, ενώ το σύνολο του Χουάν Πλάθα έχει ρεκόρ 2-5.

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες έπαιξαν όμορφο μπάσκετ, χωρίς βέβαια να κουραστούν ιδιαίτερα στην άμυνα τους, και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 28-28, ύστερα από δίποντο του Ντμίτρι Κοστόφ, 1” πριν από το τέλος. Στην δεύτερη περίοδο, η Χίμκι βρήκε τους διαδρόμους και με κύριο εκτελεστή των επιθέσεων, τον Αλεξέι Σβεντ, βρέθηκε μπροστά στην ανάπαυλα με 9 πόντους διαφορά (4352), ύστερα από δίποντο του Όστιν Χόλινς, 1.19” πριν λήξη ο αγώνας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έβγαλε αντίδραση και βρήκε τα επιθετικά “πατήματα” της, όμως η τρίτη περίοδο “έκλεισε” στο 60-68, μετά από τρίποντο που πέτυχε ο Γιάνις Τίμα, 1.15” πριν από το τέλος. Η τελευταία περίοδος βρήκε την Χίμκι να κερδίζει με σχετική ευκολία τον αγώνα με 73-87, με το τελικό σκορ να “γράφεται” ύστερα από τρίποντο του Αντόν Πονκρασόφ.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 43-52, 60-68, 73-87
ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 3, Αλμπισί 6 (2), Πονκρασόφ 8 (1), Χόλις 25 (5), Τόμας 6, Ρένφρο 2, Κοστόφ 2, Τρούσκιν 2, Αμπρομάιτις 4, Πονίτκα 6 (1), Αγιόν 9.
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 19 (3), Κράμερ, Μπούκερ 20 (2), Τίμα 5 (1), Καράσεφ 7 (1), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 9 (1), Μόνια, Γκιλ 12 (2), Γιόβιτς 5, Έβανς 4, Μπερτάνς 6 (2).