Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια-Ζενίτ 94-90

Βαλένθια-Ζενίτ 94-90

zenit

Την τρίτη νίκη της στην σε εννιά παιχνίδια στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Βαλένθια, επικρατώντας με σκορ 94-90 κόντρα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, με τους γηπεδούχους να χάνουν για τρία δεκάλεπτα αλλά να κάνουν την αντεπίθεση τους στο τέταρτο. Πλέον το ρεκόρ της ισπανική ομάδας γίνεται 3-6, με την ομάδα του Πλάθα να μένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-7.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ άστοχα το παιχνίδι με το σκορ στο 5′ να είναι μόλις 5-5, και την πρώτη περίοδο να λήγει με τους Ρώσους να προηγούνται με 1 πόντο (15-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 18′ (29-29) και το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με 5 (33-38).

Στην επανάληψη η Ζενίτ μπήκε καλύτερα από τους γηπεδούχους ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους στο 23′ (39-49). Η Βαλένθια μάζεψε την διαφορά για να έρθει το 63-57 του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή και στο 36′ πήρε προβάδισμα 3 πόντων πόντων με τρίποντο του Αμπάλντε. Στο φινάλε το παιχνίδι ήταν θρίλερ με τον Τομπέι να χάνει βολή και τον Λόιντ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων κανοντας το 89-86 με 39” για την λήξη για να έρθει το τελικό 94-90.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-38, 63-57, 94-90

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (19/3)

Τα «φώτα» σε Ολυμπιακό και Περιστέρι «Πλούσιο» είναι το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (19/…