Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Χίμκι 89-84

Βαλένθια – Χίμκι 89-84

jordan loyd valencia khimki

Την τέταρτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Βαλένθια, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Χίμκι με 89-84. Οι άμυνες των δύο ομάδων πήγαν περίπατο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και οι νυχτερίδες κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Απίστευτη εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Κολόμ, που μέτρησε 12 πόντους και 11 ασίστ.

Η Χίμκι ήταν συγκλονιστική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκε με 20-4! Η Βαλένθια ξύπνησε στη συνέχεια και κατάφερε να μειώσει στους 7 (26-33) πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, στο οποίο οι άμυνες πήγαν περίπατο. Οι νυχτερίδες ήταν ακόμη καλύτερες στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς (51-48).

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν σε όλο το ματς και τελικά η Βαλένθια πήρε τη νίκη με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 26-33, 51-48, 72-70, 89-84
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 12 (11 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 13 (3), Λόιντ 6 (1), Αμπάλντε 8, Λαμπεϊρί 4, Τομπέι 15 (10 ριμπ.), Ντούμπλιεβιτς 18, Βίβες 4, Σσαν Εμετέριο 2, Ντόρνεκαμπ
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 11 (1/8), Κράμερ 8, Μπούκερ 14 (10 ριμπ.), Καράσεφ, Γιερέμπκο 114 (4), Μόνια, Γκιλ 7, Γιόβιτς 19 (11 ασίστ), Έβανς, Μπέρτανς 9 (3)

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…