Κεντρική Basket League Προμηθέας-Πανιώνιος 87-76

Προμηθέας-Πανιώνιος 87-76

Promitheas0310192

Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα, που επικράτησε στο “Δ.Τόφαλος” με σκορ 87-76 επί του Πανιωνίου, σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν αρκετά την ομάδα του Μάκη Γιατρά. Με αυτή την νίκη οι Πατρινοί βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 6-2 ενώ οι κυανέρυθροι υποχωρούν στο 2-6.

Πολύ άστοχος ήταν ο Προμηθέας στο ξεκίνημα του αγώνα (0/5 τρίποντα) παρόλα αυτά πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο πρώτο πεντάλεπτο (10-5) με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν άμεσα και με ένα σερί 8-0 πήραν προβάδισμα τριών πόντων 1’30” πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, στο οποίο προηγήθηκαν με 4 με το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων δια χειρός Ρόμπινσον (15-19).

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ήταν πιο συγκεντρωμένοι για να περάσουν μπροστά με τρίποντο του Χολ (31-27) για να απαντήσει ο Πανιώνιος με καλάθι του Σάμιουελς και τρίποντο του Πέτροβιτς ανακτώντας το προβάδισμα (31-32). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων (39-32) για να λήξει το ημίχρονο στο 41-35.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να βάλουν δύσκολα στους παίκτες του Μάκη Γιατρά και πέρασαν μπροστά με βολές του Βεργίνη στο 25 (48-49). Το παιχνίδι συνέχισε έτσι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο στο προβάδισμα με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ξέσπασμα με όπλο την καλή τους άμυνα δημιουργώντας μια διαφορά 14 πόντων 1′ πριν την λήξη του δεκαλέπτου (67-53), για το 69-58 της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μείωσαν την διαφορά στους 5 με καλάθι του Λι μετά από τρίποντο του Ντουρέν με 6’30” για το φινάλε, με τον Προμηθέας να απαντάει με δικό του 5-0 παίρνοντας και πάλι διψήφια διαφορά (77-67), για να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 41-35, 69-58, 87-76