Κεντρική Διεθνή Προμηθέας-Ουλμ 82-77

Προμηθέας-Ουλμ 82-77

gerald robinson promitheas patras photo promitheas ec19

Την έκτη του νίκη στο φετινό Γιούροκαπ πήρε ο Προμηθέας Πάτρας επικρατώντας στο “Δ.Τόφαλος” επί της Ουλμ με σκορ 82-77, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Πλέον οι Πατρινοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 6-2 με τους Γερμανούς να υποχωρούν στο 1-7.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυνατά και με πέντε γρήγορους πόντους του Μπαμπ έκανε το 5-0 στο πρώτο λεπτό, για να μειώσουν οι Γερμανοί σε 5-2, ενώ ο Φίλερ με τρίποντο έδωσε στους Πατρινούς προβάδισμα 6 πόντων (8-2). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά στην συνέχεια έκαναν διαδοχικά λάθη με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 6-0 μειώνοντας στον πόντο (12-11) στο 5’. Στην συνέχεια ο Προμηθέας μετά από έξι συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις βρήκαν σκορ περνώντας και πάλι μπροστά με 16-15, ενώ το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2 (22-20).

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και πήραν τον έλεγχο του αγώνα και πήραν το προβάδισμα στο 13′ (27-29) με τον Μάκη Γιατρά να καλεί τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ οι πατρινοί με ένα σερί 9-0 πήραν και πάλι προβάδισμα 7 πόντων (36-29), με τον Γιάκα Λάκοβιτς να αναγκάζεται και αυτός να καλέσει τους παίκτες του για οδηγίες. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην συνέχεια για να μειώσουν στο καλάθι στην λήξη του ημιχρόνου (42-40).

Η επανάληψη ξεκίνησε με δύό καλάθια των φιλοξενούμενων για να περάσουν μπροστά με 2 (42-44) με τον Προμηθέα να αντιδρά με δικό του σερί 5-0 για το 47-44. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και την Ουλμ να πλησιάζει σε απόσταση βολής με 3’50” για το φινάλε του δεκαλέπτου (51-50). Η τρίτη περίοδος βρήκε της δύο ομάδες ισόπαλες καθώς παρά το προβάδισμα 4 πόντων που είχε δώσει ο Λίποβι στην ομάδα του (58-54) οι φιλοξενούμενοι απάντησαν για το 58-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με τον Προμηθέα να έχει προβάδισμα 4 πόντων με τρίποντο του Λίποβι με 3′ για το φινάλε του αγώνα (74-70). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τάιμ άουτ με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να μπαίνουν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι και να ανεβάσουν την διαφορά στους 7 (79-72) δύο λεπτά πριν την λήξη. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και πάλι σε απόσταση τριών πόντων με βολές του Τζέρετ (80-77), με τον Προμηθέα να παίρνει τελικά την νίκη με 82-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-40, 58-58, 82-77

Προμηθέας Πάτρας: Χολ 13 (5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπαμπ 8 (1), Λίποβι 16 (4/9 τρίποντα), Αγραβάνης 2 (4 ριμπάουντ), Κασελάκης 14 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Κατσίβελης 4 (0/3 τρίποντα), Φίλερ 10 (2), Ρόμπινσον 5 (1), Μπόγρης (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Έλις 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ).

Ουλμ: Μπρίσκο 8 (1), Χέιζ 12 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντράγκιτς 14 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/10 βολές), Φίλιπς 2, Τζέρετ 8 (0/4 τρίποντα), Ομπστ 20 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Χάινριχς 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ουγκράι, Χέκμαν, Σίλινγκ 2.

Χουγκάζ: «Όλοι μαζί για ένα ιστορικό αποτέλεσμα»

Μήνυμα προς τον κόσμο έστειλε ο Νίκος Χουγκάζ. Ο διεθνής φόργουορντ του Περιστερίου, Νίκος…