Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ-Ρέθυμνο 78-56

ΠΑΟΚ-Ρέθυμνο 78-56

PAOK Zaragosa

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην basket league ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με σκορ 78-56 επί του Ρεθύμνου στην Πυλαία, σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο. Αυτή είναι 3η νίκη του δικεφάλου του βορρά στο πρωτάθλημα που βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-5 με το Ρέθυμνο να υποχωρεί στο 2-6.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την νίκη κόντρα στην Σαραγόσα έκανε στο παιχνίδι ο δικέφαλος του βορρά κάνοντας ένα 20-0 στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για πρώτη φορά 4’49” πριν το δεκάλεπτο με βολές του Χριστοδούλου, με το δεκάλεπτο να λήγει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 24 (33-8).

Στην δεύτερη περίοδο όπως ήταν λογικό ο επιθετικός οίστρος των παικτών του Χαραλαμπίδη σίγησε, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 16 στο 15′ (37-21) με ένα επιμέρους 4-10.  Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15 με το Ρέθυμνο να κάνει ένα επιμέρους 12-22 για το 45-30.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και μείωσαν στους 12 με τρίποντο του Ντάνιελς (45-33) με τους γηπεδούχους να ξαναπαίρνουν προβάδισμα 18 πόντων με τον Ουίγκνις να ευστοχεί σε δίποντο (53-35), για να έρθει το 62-47 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να πλησιάσουν στο σκορ για να πάρουν την νίκη οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη με το τελικό 78-56.

Τα δεκάλεπτα: 33-8, 45-30, 62-47, 78-56