Κεντρική Basket League Πανιώνιος-Λαύριο 71-77

Πανιώνιος-Λαύριο 71-77

2757925

Με νίκες συνέχισε την πορεία του στην φετινή basket league το Λαύριο επικρατώντας με 77-71 επί του Πανιωνίου στο “Σοφία Μπεφόν”, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντεκόζι, ο οποίος ήταν φοβερός στην επίθεση τελειώνοντας το παιχνίδι με 22 πόντους.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα 6 πόντων για το 2-8, με τους “κυανέρυθρους” να απαντάν με συνεχόμενους πόντους του Σάμιουελς ισοφαρίζοντας. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν και πάλι με το πρώτο εύστοχο τους τρίποντο κάνοντας το 15-15, 3 λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου το οποίο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 6 (17-23).

Στην δεύτερη περίοδο το Λαύριο με όπλο τα πολύ καλά ποσοστά του από τα 6,75  (5/9),  και με 9 πόντους του Ντικόζι ανέβασαν την διαφορά στο (19-31). Στην συνέχεια ο Πανιώνιος έβγαλε αντίδραση και με διαδοχικά τρίποντα του Καμπερίδη μείωσαν στο καλάθι (35-37), με το ημίχρονο να λήγει στο 37-37 με βολές του Καμπερίδη.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε πολύ κλειστό με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων στο 27 με καλάθι του Ντεκόζι (47-51). Στην συνέχεια οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν δύσκολα και τον Πανιώνιο να πηγαίνει προηγούμενος στο τρίτο δεκάλεπτο χάρη σε απίστευτο μπάζερ-μπίτερ τρίποντο του Καμπερίδη πίσω από το κέντρο (56-54).

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά με ένα 5-0 σερί και ανατρέποντας το 60-56 που είχε διαμορφωθεί από τον Καμπερίδη (60-61). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 67-70 με τον Ντεκόζι, το οποίο και διεύρυναν στην συνέχεια σε 67-74. Οι κυανέρυθροι έκαναν την προσπάθεια τους να επανέλθουν στην διεκδίκηση της νίκης στο φινάλε χωρίς επιτυχία για να διαμορφωθεί το τελικό 71-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 37-37, 56-54, 71-77

statistika 4

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…