Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός-Μπασκόνια 100-68

Παναθηναϊκός-Μπασκόνια 100-68

223425

Νικηφόρο ήταν το δεύτερο ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο του Παναθηναϊκού, με το τριφύλλι να παίρνει την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας με σκορ 100-68 επί της Μπασκόνια. Με αυτή την νίκη το τριφύλλι βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-4 ενώ οι βάσκοι πλέον έχουν 5-6.

Με γρήγορο καλάθι του Φριντέτ ξεκίνησαν οι πράσινοι την αναμέτρηση, ωστόσο στην συνέχεια είχαν τρεις άστοχες προσπάθειες με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον Χένρι σε 2-2, και να παίρνουν προβάδισμα με τον Σίλντς στο 2′. Στην συνέχεια η αστοχία του τριφυλλιού έδωσε την δυνατότητα στην Μπασκόνια να διευρύνει το προβάδισμα σε 10-5. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο βρήκαν αντίδραση για να ισοφαρίσουν αρχικά με βολές του Καλάθη και να περάσουν μπροστά με καλάθι του Βουγιούκα στο τρανζίσιον (12-10).  Το μεγαλύτερο προβάδισμα του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο ήρθε με ένα 5-0 σερί για το 17-11 με το δεκάλεπτο να λήγει στο 20-17.

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και βρήκαν σουτ υπό καλές προϋποθέσεις για να πάρουν και πάλι προβάδισμα 5 πόντων με τρίποντο του Παπαπέτρου (30-25) στο 14′, και 7 στην συνέχεια με καλάθι του Ουάιλι (34-27) με τον Περάσοβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Στην συνέχεια οι πράσινοι συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και βρίσκοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (39-28) με καλάθι του Τζόνσον. Οι φιλοξενούμενοι με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Τζάνινγκ μείωσαν σε 42-34 με το ημίχρονο να λήγει στο 46-36.

Στην επανάληψη η άμυνα των πράσινων ήταν εξαιρετική και με ένα 6-0 στο πρώτο δίλεπτο ανέβασαν την διαφορά στους 16 (52-36) αναγκάζοντας τον Περάσοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση με τον Παναθηναϊκό να είναι εκπληκτικός στην επίθεση για να ανεβάσει την διαφορά στους 21 στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (72-51).

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι καθώς οι πράσινοι συνέχισαν να είναι συγκεντρωμένοι στην άμυνα και αποτελεσματικοί στην επίθεση για να έρθει το τελικό 100-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-36, 72-51, 100-68

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 15 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ράις 12 (3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φρεντέτ 21 (4/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλάθης 12 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 3 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1).

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χένρι 4 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9 ασίστ), Τζάνινγκ 8 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιόπ, Φολ 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Στάουσκας 12 (0/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα), Σενγκέλια 11 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σιλντς 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πολονάρα 4 (0/3 τρίποντα), Έρικ 9 (4/6 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ).

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…