Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 67-86

Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 67-86

antonis koniaris olympiakos alec peters anadolu efes

H Αναντολού Εφές επικράτησε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας του Ολυμπιακού με 86-67, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να έχει ρεκόρ 5-2, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” μετρούν 2 νίκες και 5 ήττες.

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη πέρασε μπροστά με 12-10, 5.41” πριν από το τέλος, με την ομάδα του Πειραιά να “κλείνει” το δεκάλεπτο στο 24-21, ύστερα από τρίποντο και φάουλ του Τέιλορ Ρότσεστι, 6” πριν από τη λήξη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αναντολού Εφές έβγαλε αντίδραση και μπόρεσε να γυρίσει τον αγώνα, ενώ με δίποντο του Σέιν Λάρκιν, 4.14” πριν τη λήξη, έφτασε τη διαφορά στους 9 πόντους (33-42). Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 35-53, μετά από δίποντο του Βασίλιε Μίσιτς, 27” πριν από το τέλος.

Στην τρίτη περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν αντίδραση και με δίποντο του Νικόλα Μιλουτίνοφ “κατέβασαν” το σκορ στο 49-61, 3.41” πριν τη λήξη. Ενώ, 1” πριν από το τέλος του δεκαλέπτου ο Μπράντον Πολ με τρίποντο του έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους (5867).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο “μαχαιριά” ο Βασίλιε Μίσιτς, έδωσε 13 πόντους (6376) προβάδισμα στην Αναντολού Εφές, 3.41” πριν από το τέλος, ενώ το τελικό σκορ (67-86) διαμορφώθηκε ύστερα από τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον, 2” πριν από το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 8 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 4, Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 24 (3), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 (5), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10, Σίμον 2