Κεντρική Διεθνή Ντιζόν-ΠΑΟΚ 81-76

Ντιζόν-ΠΑΟΚ 81-76

smith dijon paok

Την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια στο BCL γνώρισε στην Γαλλία ο ΠΑΟΚ, χάνοντας από την Ντιζόν με 81-76, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε με 3 σερί τρίποντα του Χόλστον.

To ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να είναι πιο συγκεντρωμένοι και τον ΠΑΟΚ να χάνει τις τρεις πρώτες επιθέσεις τους για να γίνει ένα γρήγορο 5-0. Στην συνέχεια ο δικέφαλος του βορρά ήταν πιο συγκεντρωμένος για να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 8′ με 1 πόντο (11-12), για να λήξει το δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να υπολείπεται τριών πόντων χάρη στο καλάθι του Χόλστον στην εκπνοή για το 19-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με ένα γρήγορο 7-2 ανέβασαν την διαφορά στους 8 για το 26-18. Στην συνέχεια η γαλλική ομάδα χρεώθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ στον Λιούις που κράτησαν τον δικέφαλο στο παιχνίδι που όμως δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ για το 41-33 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Γάλλοι ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν προβάδισμα 10 πόντων για το 52-42, με τους παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη να αντιδρούν και με κύριο εκφραστή τον Σμιθ να επιστρέφουν στον πόντο (52-51), με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με την Ντιζόν να έχει το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα (60-59).

Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου ο δικέφαλος μπήκε πιο συγκεντρωμένος και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων χάρη σε δύο καλάθια από Νόουλς και Τσόχλα. Στην συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα με τον Χόλστον να πετυχαίνει τρία στα τρία τρίποντα στο φινάλε χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 41-33, 60-59, 81-76

Ντιζόν (Λενκάμ): Χόλστον 17 (5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζουλιέν 12 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Λελούπ 8 (2), Σόλομον 13 (6/6 δίποντα), Γιανγκ 5 (6 ριμπάουντ), Σασάνγκ 10, Λουμ, Σουλαϊμόν 11 (1), Ούλμερ 5 (1)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λούις 13 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μαργαρίτης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σαρικόπουλος 14 (7/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σμιθ 10 (3/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γουίγκινς 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπεστ 2, Εγκεκέζε 6, Τσόχλας 4, Νόουλς 10 (5/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σχίζας

Αντίδραση και ισοφάριση ψάχνει ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στο 2ο ματς με τη Μακάμπι θέλει μόνο νίκη. Να διορθώσει ότι χάλασε στο 1ο π…