Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 75-87

Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 75-87

georgios papagiannis panathinaikos bayern munich

To 2/2 έκανε ο Παναθηναϊκός στη διαβολοβδομάδα, καθώς επικράτησε και της Μπάγερν Μονάχου εκτός έδρας με 87-75. Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο διπλό. Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν “μαγικοί” και με ένα απίστευτο σερί 20-0 πήραν διψήφια διαφορά και δεν την έχασαν μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με δύο εύστοχα σουτ από Τόμας και Φριντέτ προηγήθηκε με 8-5. Η Μπάγερν Μονάχου απάντησε και με πρωταγωνιστή τον Λο έτρεξε σερί 10-2 και πέρασε μπροστά στο σκορ (15-10). Ο Παναθηναϊκός “κόλλησε” στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα δεν ήταν καλός και βρέθηκε πίσω στο σκορ με εφτά πόντους (17-10). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν για δύο λεπτά χωρίς καλάθι, με τον Νικ Καλάθη να σπάει το ρόδι με το πρώτο του εύστοχο σουτ στο ματς (19-12).

Ο Τόμας μείωσε ακόμη περισσότερο (19-14), αλλά η απάντηση από τους γηπεδούχους ήταν άμεση και συνέχισαν να έχουν μία καλή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (22-14). Η Μπάγερν Μονάχου είχε τον πλήρη έλεγχο στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία του σκορ μέχρι το φινάλε (24-16).

Ο Τόμας συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση (8 πόντοι), ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Ράις και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους δύο πόντους (27-25). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τους Γερμανούς να συνεχίζουν να έχουν το προβάδισμα στο ματς (33-31). O Μήτογλου έφερε το ματς στα ίσια, ενώ ο Φριντέτ με τρεις συνεχόμενες βολές έβαλε για πρώτη φορά μπροστά το τριφύλλι με 36-35, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς καλύτεροι κυρίως στην άμυνα και δέχτηκαν μόλις 11 πόντους.

Μπάγερν Μονάχου με τον εκπληκτικό Μονρό (15 πόντοι) πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (39-38), αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τα ηνία του σκορ με το πρώτο καλάθι του Παπαπέτρου (39-43). Οι “πράσινοι” από εκείνο το σημείο και μετά ήταν πραγματικά φανταστική, “εγκλώβισαν” τους Γερμανούς” και με ένα εντυπωσιακό σερί εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (39-55). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν, αλλά ο εξαιρετικός Τόμας (14 πόντοι) κράταγε σε απόσταση τη γερμανική ομάδα (48-63) και η διαφορά έμεινε σε διψήφια επίπεδα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (53-65).

H ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να έχει τον πλήρη έλεγχο (58-74). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 35-36, 53-65, 87-75
Μπάγερν Μονάχου (Ράντοντσιτς): Κινγκ, Κόπονεν 3 (1), Μονρό 15 (8 ριμπ.), Λούσιτς 7 (1), Λο 8 (2), Ζίπσερ 23 (2), Νέλσον 4, Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 5 (1), Λεσόρ 8, Ραντόσεβιτς 2, Γκραντ
Παναθηναϊκός (Βόβορας): Τόμας 14 (4), Ράις 13 (5 ασ.), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 11 (3), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον 2, Φριντέτ 10 (1), Καλάθης 12 (7 ριμπ., 5 ασ.), Ουίλι 8, Μήτογλου 11 (6 ριμπ.), Μπέντιλ 4

Παναθηναϊκός: Χωρίς Γκραντ, με Σερέλη στον πάγκο του

Με Σερέλη και χωρίς Γκαρντ κόντρα στο Περιστέρι. Με δύο σημαντικές απουσίες θα παραταχθεί …