Κεντρική Διεθνή Μορνάρ Μπαρ-Περιστέρι 65-73

Μορνάρ Μπαρ-Περιστέρι 65-73

mornar bar peristeri

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρα κόντρα στην Μόρναρ Μπαρ το Περιστέρι επικρατώντας με σκορ 65-73, με τον Χάτσερ να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του στην τέταρτη περίοδο. Με αυτή την νίκη η ομάδα της δυτικής αττικής έφτασε τις 3 στο BCL με τους γηπεδούχους να μην έχουν γευτεί ακόμα την χαρά της νίκης.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το Περιστέρι να μην έχει καλές επιστροφές δίνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό στους γηπεδούχους για το 12-11 στο 6′. Στην συνέχεια η άμυνα της ελληνικής ομάδας συνέχισε να μην είναι καλή για να πάρει ο αντίπαλος προβάδισμα 6 πόντων (21-15) με τον Ξανθόπουλο να διαμορφώνει το 21-17 του δεκαλέπτου με δύσκολο καλάθι.

Δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την υπέρ τους διαφορά στους 7 πόντους με ένα καλάθι του Μπέγκιτς (31-24)  6:11 πριν το ημίχρονο, αναγκάζοντας τον Ηλία Ζούρο να καλέσει τάιμ άουτ. Στην συνέχεια η Μόρναρ Μπάρ ανέβασε και άλλο την διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους με τρίποντο του Πούλεν (40-27), με το Περιστέρι να μειώνει για το 40-33 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές στην άμυνα αλλά και άστοχες στην επίθεση με το σκορ να μένει χαμηλά και το Περιστέρι να μειώνει στους πέντε για το 51-46 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο συνεχίστηκε να παίζεται κακό μπάσκετ από τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την υπέρ τους διαφορά στους 8 έξι λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με 2 βολές του Χάτσερ (58-52) με τον Μίλκο Μπιέλιτσα να απαντά με εύστοχο τρίποντο για το 61-52.

Μετά το Περιστέρι αντέδρασε και ισοφάρισε το παιχνίδι χάρη σε ένα κρεσέντο του Χάτσερ που με 5 σερί πόντους μείωσε αρχικά στους δύο με τον Μόουζες να ισοφαρίζει για το 61-61.

Στην συνέχεια ο Χάτσερ βρήκε ρυθμό και με ακόμα πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους (61-66) 2:12 πριν το φινάλε, για να πάρει τελικά την νίκη με 65-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-33, 51-46, 65-73

Μόρναρ Μπαρ (Παβίτσεβιτς): Μπιέλιτσα 5 (0/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάρκοτα 8 (2), Νίνταμ 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 5 λάθη), Πούλεν 16 (3), Γουόλερ 8 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπέγκιτς 7 (6 ριμπάουντ), Λούκοβιτς 8, Ράλεϊ – Ρος, Σέχοβιτς 2, Βράνιες 3 (1).

Περιστέρι (Ζούρος): Γκρέι 5 (1/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Χάτσερ 23 (4/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/11 βολές), Μόουζες 13 (3/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 2, Ξανθόπουλος 7, Αγραβάνης, Μπλέικ 7, Καράμπελας, Μορέιρα 10 (5/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σκορδίλης 2, Σμιθ 4.

ΔΕΑΒ: Κλήθηκαν σε απολογία Πανιώνιος και Ηρακλής

Στη ΔΕΑΒ κλήθηκαν Πανιώνιος και Ηρακλής. Η Επιτροπή Αντιμετώπισης της Βίας μετά τα επεισόδ…