Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο-Ρέθυμνο 86-78

Λαύριο-Ρέθυμνο 86-78

lavrio rethimno

Την τέταρτη νίκη του στην φετινή basket league πήρε το Λαύριο επικρατώντας με σκορ 86-78 επί του Ρεθύμνου, σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων (11-16), για να λήξει το δεκάλεπτο με το Ρέθυμνο να προηγείται με 7 (15-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων για το 48-43 με πολύ καλά ποσοστά πίσω από τα 6,75 (62,5%).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 21-12 για να ανεβάσουν την διαφορά στους 15, με τους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου να αντιδρούν με δικό τους σερί για να μειώσουν στους 5 στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου για το 71-66.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο καλάθι 3′ πριν το φινάλε, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να παίρνουν τελικά την νίκη με το τελικό 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 48-43, 71-66, 86-78