Κεντρική Basket League Λαύριο-ΑΕΚ 60-73

Λαύριο-ΑΕΚ 60-73

langfornd

Την τέταρτη νίκη της στην basket league πήρε η ΑΕΚ επικρατώντας εκτός έδρας επί του Λαυρίου με σκορ 73-60, έχοντας για ακόμα μια φορά σε εξαιρετική μέρα τον Κιθ Λάνγκφορντ. Πλέον το ρεκόρ της ένωσης είναι στο 4-4, ενώ το Λαύριο έπεσε στο 5-3.

Πολύ κακό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες και την ΑΕΚ να προηγείται με 3 πόντους στο πεντάλεπτο (4-7). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες βρήκαν πόντους με το δεκάλεπτο να λήγει με την ένωση να είναι μπροστά με 4 (12-16).

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι και στην δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν με το Λαύριο να ισοφαρίζει με τον Μουράτο σε 23-23 στο 15′ και την ΑΕΚ να απαντά με ένα σερί 4-0 για το 23-27 στο 17′ με καλάθια των Σλότερ και Λάνγκφορντ, με το ημίχρονο να βρίσκει την ένωση μπροστά με 9 (26-37) χάρη στον εξαιρετικό Κιθ Λάνγκφορντ που είχε 20 από τους 37 πόντους της ομάδας του στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνέχισε να είναι κακό με τους κιτρινόμαυρους να διατηρούν το προβάδισμα τους και το Λαύριο να μειώνει στους 5 στο 27′ με τον Γερομιχαλό να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και τον Μουράτο σε δίποντο, με την ΑΕΚ να απαντά άμεσα ανακτώντας και πάλι διψήφια διαφορά (38-48), για το 38-50 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι μειώνοντας στους 7 στο 35′ με τρίποντο και φάουλ του Άουτλο με τον Ματσιούλις να απαντά άμεσα με δικό δύο διαδοχικά τρίποντα για το 52-65, για να φτάσει στην νίκη με το τελικό 60-73.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 26-37, 38-50, 60-73

layrio 0

aek 34

Η 12άδα του Παναθηναϊκού με Μακάμπι

Οι 12 εκλεκτοί του Παναθηναϊκού για το ματς με Μακάμπι. Σε περίπου μισή ώρα από τώρα (20:3…