Κεντρική Basket League Αγώνες Λάρισα-Παναθηναϊκός 68-110

Λάρισα-Παναθηναϊκός 68-110

wesjohnson

Την έκτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια της basket league πήρε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με σκορ 68-110 επί της Λάρισας στο παιχνίδι που επέστρεψε στην δράση ο Νίκος Παππάς.

Πολύ εύστοχος ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός έχοντας 6 στα 6 σουτ εντός παιδιάς και προβάδισμα 7 πόντων (7-14) στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα. Στην συνέχεια ο Πεδουλάκης άνοιξε το ροτέισον με τους παίκτες του να συνεχίζουν να είναι επιθετικοί ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 για το 10-20 3 λεπτά πριν την λήξη της περιόδου, για να λήξει στους 14 (15-29).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Λάρισας παρουσιάστηκαν πολύ πιο μαχητικοί, πήραν επιθετικά ριμπάουντ χωρίς όμως να τα εκμεταλλευτούν, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να είναι αποτελεσματικός επιθετικά για το 36-54 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι πράσινοι με τον Καλάθη στο παρκέ θέλησαν να τρέξουν το γήπεδο φτάνοντας την διαφορά στους 20 πόντους για το 42-62 6:50 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, για να ανεβάσει κι άλλο την διαφορά με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 52-85.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τελικά με 42 πόντους διαφορά για το τελικό 68-110.

Τα δεκάλεπτα:15-29, 36-54, 52-85, 68-110