Κεντρική Basket League Αγώνες Ιωνικός-Ηρακλής 88-74

Ιωνικός-Ηρακλής 88-74

130751

Την τέταρτη νίκη του σε 6 παιχνίδια στην basket league πανηγύρισε ο Ιωνικός, επικρατώντας με σκορ επί του Ηρακλή έχοντας πολύ καλά ποσοστά στα σουτ πίσω από τα 6,75.

Πολύ καλά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι και με 4 γρήγορους πόντους του Κώττα, πήραν προβάδισμα με 7-4. Στην συνέχεια ένα κρεσέντο του Τζόουνς που είχε 9 σερί πόντους  ανέβασε την διαφορά για τους Νικαιώτες με τον γηραιό να αντιδρά με 7 πόντους του Ντέιβις για το 19-17 με το δεκάλεπτο να λήγει στο 23-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βετούλα μπήκαν αποφασισμένοι να ελέγξουν το παιχνίδι και με τρίποντο του Μπατή ανέβασαν την διαφορά στους 6 πόντους για το 29-23, ενώ στην συνέχεια την ανέβασαν στους 8 με τον Χαραλαμπόπουλο (41-33). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν για το 50-44 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πολύ καλοί επιθετικά και με όπλο τους τα πολύ καλά ποσοστά πίσω από τα 6,75 (8/15) πήρε προβάδισμα 15 πόντων για το 65-50, αναγκάζοντας τον Γιάννη Καστρίτη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι οδηγίες που έδωσε στους παίκτες του δεν είχαν αντίκρυσμα με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν και άλλο την διαφορά για το 80-55 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν με όπλο την άμυνα τους χωρίς επιτυχία για το τελικό 88-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-44, 80-55, 88-74

Ιωνικός Νικαίας (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 13 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κώττας 10, Μπαρτ 14 (1), Τζόουνς 12 (3/4 τρίποντα), Λόρενς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 14 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάφτενααρ 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Μπατής 11 (3/3 τρίποντα), Δημάκος, Παπαδόπουλος, Κατούφας, Στιτ 6.
Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάρετ 6, Καλαϊτζίδης 2, Σούλερ 2 (7 ασίστ), Χάνλαν 20 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Ζάρας 3 (1), Κακαρούδης, Καββαδάς 2, Οκερέαφορ 8 (2), Ντέιβις 18 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Φίλιος, Γεωργαλάς.

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…