Κεντρική Basket League Ήφαιστος Λήμνου- Ιωνικός Νικαίας 68-79

Ήφαιστος Λήμνου- Ιωνικός Νικαίας 68-79

mavrokefalidis

Σπουδαίο διπλό πήρε ο Ιωνικός Νικαίας επικρατώντας με σκορ 79-68 επί του Ηφαίστου στην Λήμνο, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 29 πόντους και 7 ριμπάουντ. Πλέον η ομάδα του Νίκου Βετούλα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-4 όσο έχει και οι ομάδα της Λήμνου.

Πολύ άστοχοι ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται γρήγορα με 5 πόντους (2-7), με τον Σάφτεναρ να έχει 4 συνεχόμενους πόντους μετά από τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη. Ο Ήφαιστος μείωσε με φόλοου κάρφωμα του Έβανς σε 6-9 στο 7’ με τους Νικαιώτες να παίρνουν εκ νέου διαφορά 6 πόντων (8-14) στο 8’ για λήξει το δεκάλεπτο στο 12-16.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι, με τον Ιωνικό να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να ανεβάζει την διαφορά στους 10 πόντους στο 12’ (12-22). Ο Ήφαιστος προσπάθησε και μείωσε την διαφορά στους 6 (21-27), ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ανέβασαν εκ νέου την διαφορά με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 12 πόντους χάρη σε τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου για το 28-40.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στις δύο πλευρές του παρκέ και διατήρησαν διψήφια διαφορά έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη που με 5 διαδοχικούς πόντους έκανε το 31-45 στο 22′. Οι γηπεδούχοι με διαδοχικά καλάθια από Έβανς και Μολντοβεάνου μείωσαν στους 10 με τον Βετούλα να καλεί τάιμ άουτ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν αλλά δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Μπαρτ έκαναν το 51-62 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Λίτλ με τρίποντο μείωσε στους 8 με τον Μπαρτ να απαντά άμεσα με το ίδιο νόμισμα για το 54-65. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 5 με τρίποντο του Σταμάτη (60-65). Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι σε απόσταση βολής με καλάθι του Τσαϊρέλη (65-66) με τον Ιωνικό να απαντά με τους Μαυροκεφαλίδη και Μπαρτ (67-74), για να έρθει τελικά το μεγάλο διπλό με το 68-79.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 28-40, 51-62, 68-79

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…