Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε-Χίμκι Μόσχας 89-76

Φενέρμπαχτσε-Χίμκι Μόσχας 89-76

vladimir stimac fenerbahce beko istanbul eb19

Την τέταρτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Φενέρμπαχτσε των πολλών απουσιών, επικρατώντας με σκορ 89-76 επί της Χίμκι στο 200 Ευρωπαϊκό παιχνίδι της με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς στον πάγκο. με αυτή την νίκη το ρεκόρ της τουρκικής ομάδας έγινε 4-7 ενώ η Χίμκι υποχώρησε στο 6-5.

Αρκετά συγκεντρωμένα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι κάνοντας ένα γρήγορο 5-0 σερί στην αρχή του αγώνα, ωστόσο η ομάδα του Ομπράντοβιτς ισοφάρισε γρήγορα με τρίποντο του Μαχμούτογλου και καλάθι του Ουίλιαμς. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι πίσω από τα 6,75 για να πάρουν μέχρι και διαφορά 11 πόντων (26-17), με τους παίκτες του Κουρτινάιτις να μειώνουν στους 4 με τον Γιάνις Τίμα να έχει 3 εύστοχα τρίποντα στην επιστροφή του στα παρκέ για το 28-24 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ εκτελώντας πάρα πολλά τρίποντα, με τους φιλοξενούμενους να αποφασίζουν να ακουμπήσουν την μπάλα στο ζωγραφιστό μετά από τάιμ άουτ του Κουρτινάιτις για να περάσουν μπροστά 41-40 3 λεπτά πριν το ημίχρονο. Στην συνέχεια η ρωσική ομάδα διεύρυνε το προβάδισμα της για το 44-49 της ανάπαυλας, με τον Γιάνις Τίμα να είναι εκπληκτικός με 24 πόντους!

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ομπράντοβιτς μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και με δύο γρήγορα καλάθια από Ντουβερίογλου και Ουίλιαμς έφεραν το παιχνίδι σε απόσταση βολής (48-49) με τον Κουτρτινάιτις να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η τουρκική ομάδα έπαιξε πολύ πιεστική άμυνα οδηγώντας σε λάθη τους φιλοξενούμενους για να πάρουν προβάδισμα 3 πόντων (52-49), το οποίο διεύρυναν στην συνέχεια στους 8 (61-53) με καλάθι του Κώστα Σλούκα, με την τρίτη περίοδο να λήγει με το 65-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τρίποντο του Γερέμπκο με τον Μαχμούτογλου να απαντάει με τον ίδιο τρόπο ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά στους 10 (73-63). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση για να πάρουν την νίκη με το τελικό 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-49, 65-55, 89-76

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μαχμούτογλου 19 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπιμπέροβιτς, Σλούκας 19 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Καντάν, Ντίξον, Ντουβερίογλου 10 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντατόμε 20 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Λοβέρν 7, Στίματς 2

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Κράμερ 2, Μπούκερ 9 (1), Τίμα 26 (4/4 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκιλ 18 (7/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιόβιτς 2 (6 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς 6, Μπέρτανς 3 (1)

Λαρεντζάκης: «Η φιλοσοφία του Μπαρτζώκα στηρίζεται στις σχέσεις μεταξύ συμπαικτών»

Στην φιλοσοφία του Μπαρτζώκα, αναφέρθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπί…