Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Μπαρτσελόνα 83-70

Αρμάνι Μιλάνο – Μπαρτσελόνα 83-70

Την πρώτη της ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα υπέστη η Μπαρτσελόνα, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας από την Αρμάνι Μιλάνο με 83-70. Οι “μπλαουγκράνα” είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς το προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη.

Η Μπαρτσελόνα ήταν φανταστική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και η Αρμάνι έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει (2-11). Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν φανταστικός στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε σημειώσει 11 από τους 17 πόντους της ομάδας του (9-17). Η Αρμάνι Μιλάνο έτρεξε το δικό της σερί και μείωσε σε 17-15, αλλά ο Αμπρίνες με τρίποντο στο φινάλε της περιόδου έδωσε ανάσα στους μπλαουγκράνα (15-20).

Μπαρτσελόνα κατάφερε να προηγηθεί ξανά με 9 πόντους, αλλά η Αρμάνι με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς έφερε το ματς στα ίσια (28-28). Οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν μετά από τάιμ άουτ του Πέσιτς και με σερί 9-2 στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να προηγηθούν με 37-30.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα και πάλι άλλαξε. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα με επί μέρους 16-7 έφερε τούμπα το ματς και πέρασε μπροστά στο σκορ με 46-44. Η Μπαρτσελόνα, οπως και στο τέλος του πρώτου μέρους, αντέδρασε και απάντησε με δικό της σερί και ανέκτησε τα ηνία του σκορ (52-58).

To παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και είχε συναρπαστική εξέλιξη. Η Αρμάνι Μιλάνο γι ακόμη μία φορά κατάφερε να τρέξει σερί 9-2 και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (61-60). Η Μπαρτσελόνα είχε κολλήσει επιθετικά και δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα στην τελευταία περίοδο (64-61).

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, που ήταν άστοχος στο ματς, πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και κράτησε σε απόσταση τους φιλοξενούμενους (69-64). Ο Κούριτς έδωσε μία μεγάλη ανάσα στην Μπαρτσελόνα και με το πρώτο του τρίποντο μείωσε σε 71-67 1,39′ πριν το τέλος του ματς. Η Αρμάνι Μιλάνο, όμως, κράτησε τα ηνία του σκορ και κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη με 83-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-37, 52-58, 83-70
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντελά Βάλε 8 (2), Μακ 4, Μίτσοφ 16 (8 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6, Ρολ 5 (1), Ροντρίγκεθ 17 (5), Ταρζέφσκι 2, Νέντοβιτς 6 (2), Τσιντσιαρίνι, Ουάιτ, Μπρουκς 5 (1), Σκόλα 14 (9 ριμπάουντ)
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 15, Χάνγκα 8, Σμιτς, Οριόλα 4, Αμπρίνες 3 (1), Χίγκινς 6 (1), Ντιλέινι 9 (1), Κούριτς 10 (1), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 13 (3), Τόμιτς