Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο-Μακάμπι Τελ Αβίβ 92-88

Αρμάνι Μιλάνο-Μακάμπι Τελ Αβίβ 92-88

luis scola ax armani exchange milan eb19

Την έβδομη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Αρμάνι Μιλάνο επικρατώντας με σκορ 92-88 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος. Με αυτή την νίκη  η ομάδα του Έτορε Μεσίνα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-2, ενώ η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχώρησε στο 6-3.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, που χαρακτηρίστηκε από την αστοχία των δύο ομάδων πίσω από την γραμμή των 6,75, με το σκορ να είναι ισόπαλο στο φιλάμε της περιόδου 21-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα με το πρώτο εύστοχο της τρίποντο δια χειρός Ντόρσεϊ (21-24), και την Αρμάνι να περνάει μπροστά με βολές του Σκόλα (31-30). Το ημίχρονο βρήκε τους Ιταλούς να προηγούνται με 5 (47-42), με τον Σκόλα να είναι πρώτος σκόρερ με 10 πόντους.

Στην επανάληψη, γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μεγαλώσουν την διαφορά και την πήγαν στους 10 στο 25′ (58-48), ωστόσο η Μακάμπι με μπροστάρη τον Γουίλμπεκιν έμεινε στο παιχνίδι για το 71-64 της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος του σκορ όμως οι Ιταλοί ήταν συνεπείς επιθετικά και έφτασαν στην νίκη με το τελικό 92-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-42, 71-64, 92-88

Χουγκάζ: «Όλοι μαζί για ένα ιστορικό αποτέλεσμα»

Μήνυμα προς τον κόσμο έστειλε ο Νίκος Χουγκάζ. Ο διεθνής φόργουορντ του Περιστερίου, Νίκος…