Κεντρική Basket League Άρης – Περιστέρι 72-59

Άρης – Περιστέρι 72-59

mats

O Λευτέρης Μποχωρίδης στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση ήταν εξαιρετικός (27 πόντους), η ομάδα “έβγαλε” την απαιτούμενη συγκέντρωση και σοβαρότητα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ο κόσμος -στο σχεδόν γεμάτο Παλέ- έδωσε τρομερή βοήθεια και ο Άρης “γονάτισε” το Περιστέρι. Οι “κίτρινοι” έκαναν το… χρέος τους και επικράτησαν του συνόλου του Ζούρου με σκορ 72-59. Ετσι ο Άρης πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη ενώ το ντεμπούτο του με την φανέλα της ομάδας της Θεσσαλονίκης έκανε ο Τόρλιν Φιτζπάτρικ.

Ο Άρης προηγήθηκε με 8-4 και στην συνέχεια “γράφτηκε” το 10-9, με τους διαιτητές να αποδοκιμάζονται έντονα για επιθετικό φάουλ που δεν δόθηκε στον Μορέιρα. Μετέπειτα έγινε το 10-13, οι γηπεδούχοι “απάντησαν” με ένα σερί 5-0 (15-13) και ο Μόρις έκανε το 17-13. Το 19-14 έγινε από τον Τάλτον και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Γκρέι χρεώθηκε με φάουλ πάνω στον Μποχωρίδη, στην συνέχεια δόθηκε τεχνική ποινή στον Αμερικανό για διαμαρτυρίες και έγινε το 24-19 από τον “Μπόχω” που είχε φτάσει τους 15 πόντους! Η διαφορά πήγε στους +8 (27-19) για τους Θεσσαλονικείς, το Περιστέρι ισοφάρισε (27-27) και ο Μποχωρίδης “ξεκόλλησε” τον Άρη (29-27). Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο σκορ (33-33) και το πρώτο ημίχρονο έληξε 39-35 με καλάθι του Σιδηροηλία στην εκπνοή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 43-35 αλλά το Περιστέρι “ψαλίδισε” την διαφορά (43-40). Ο Φλιώνης “χτύπησε” από τα 6.75 (48-42) και ο Μόρις με ωραία προσπάθεια έκανε το 50-42. Το σύνολο του Μαρκόπουλου έφτασε στο +10 (52-42), ο Σκορδίλης πέτυχε καλάθι και φάουλ (52-45) και ο Άρης πήρε αέρα 11 πόντων (56-45). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 58-48.

Ο Σλαφτσάκης χρεώθηκε με φάουλ σε προσπάθεια του Χάτσερ για τρεις (58-51) ενώ στα πρώτα 2 λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Άρης είχε συμπληρώσει τέσσερα ομαδικά φάουλ. Το 60-51 έγινε από τον Γκετσεβίτσιους στο 34′ και στην επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν το δικαίωμα των βολών καθώς οι “κίτρινοι” έφτασαν τα πέντε φάουλ. Ο Χάτσερ ήταν άστοχος και στις δύο, ο Μποχωρίδης σκόραρε δύο σερί φορές και η διαφορά “πήγε” στο +13 (64-51), με τον αρχηγό της ομάδας της Θεσσαλονίκης να φτάνει τους 27 πόντους. O Άρης ξέφυγε κι άλλο (68-51) και κάπου εκεί “τελείωσε” με την υπόθεση νίκη, την οποία πήρε με σκορ 72-59.

Δεκάλεπτα: 19-14, 39-35, 58-48, 72-59

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μποχωρίδης 27, Φλιώνης 5 (1), Μιλόσεβιτς 5, Ντραγκίσεβιτς 8, Μόρις 12, Φιτζπάτρικ, Σιδηροηλίας 2, Τάλτον 2, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Σλαφτσάκης 6

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Σμιθ 5 (1), Σαλούστρος 2, Μορέιρα 8, Βασιλόπουλος 6 (2), Γκρέι 5, Μπλέικ 10 (1), Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 3, Αγραβάνης, Γόντικας 2, Χάτσερ 7 (1), Κίνγκσλει 8

Περισσότερα από Νίκος Δραγόλιας

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…