Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 63-87

Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 63-87

brandon davies fc barcelona zenit

Αήττητη παρέμεινε η Μπαρτσελόνα στην Ευρωλίγκα, καθώς πανηγύρισε τη δέυτερη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι “μπλαουγκράνα” δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην Ζενίτ, αλλά κατάφερε με μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο να πάρει τη νίκη με 87-63. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κούριτς, που έκανε τα πάντα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (11-9). Ο Βορόνοφ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο (10 πόντοι) και έκανε το 16-12 για τους γηπεδούχους, αλλά οι “μπλαουγκράνα” με σερί 5-0 πέρασαν μπροστά (16-17). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 20-19 υπέρ της Ζενίτ.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε εξαιρετικά τη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά 6 πόντων (23-29). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς, αλλά η Ζενίτ δεν τα παρατούσε. Η ρωσική ομάδα έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και δεν άφησε τους Καταλανούς να ξεφύγουν στο σκορ (40-43).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου οι άμυνες κυριάρχησαν και σε πέντε λεπτά σημειώθηκαν μόλις 6 πόντοι (44-45). Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο ματς και με τον εντυπωσιακό τον Κούριτς (14 πόντοι) κράτησε τα ηνία του σκορ (56-59).

Η Μπαρτσελόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήθελε να καθαρίσει το ματς και τα κατάφερε. Οι “μπλαουγκράνα” ξεκίνησαν με επί μέρους σκορ 13-5 και προηγήθηκε με 72-61. Στα τελευταία λεπτά του ματς δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 87-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-43, 56-59, 63-87

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (24/4)

Τα φώτα στη Βαρκελώνη και τον Ολυμπιακό Τρία παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό…