Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις-Ζενίτ 70-82

Ζαλγκίρις-Ζενίτ 70-82

lukas lekavicius zalgiris kaunas eb19

Την δεύτερη νίκη της σε 5 παιχνίδια πήρε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικρατώντας στην παράταση με σκορ 70-82 εκτός έδρας επί της Ζαλγκίρις σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από την μεγάλη αστοχία και το χαμηλό σκορ.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στην λήξη του δεκαλέπτου προηγούμενοι με 4 πόντους (18-14).

Στην δεύτερη περίοδο  οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, με την Ζενίτ να βρίσκει τρόπο να σκοράρει για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο ημίχρονο και το 28-28.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν το ρεσιτάλ αστοχίας με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά για το 43-44 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 7 πόντων  με το καλάθι του Τόμας για το 49-56, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο φινάλε με τρίποντα των Γκριγκόνις και Μιλάκνις για το 57-58.

Στο τελευταίο λεπτό ο Πονίτκα πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 57-61 δίνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του. Στην συνέχεια ο Ουόκαπ πέτυχε το καλάθι μειώνοντας στους 2 με 20 δευτερόλεπτα και στην συνέχεια έκανε φάουλ στο Ρένφρο, που είχε 1 στις 2 βολές για το 59-62.

Η άμυνα της Ζενίτ ανάγκασε σε λάθος τους γηπεδούχους, που ωστόσο έκλεψαν στην συνέχεια με τον Λεκαβίτσιους να κερδίζει τρεις βολές 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και να ευστοχεί στέλνοντας το ματς στην παράταση (62-62).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ αποφασισμένοι και πήραν γρήγορα προβάδισμα νίκης για το τελικό 70-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 28-28, 43-44, 62-62, 70-82

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (23/4)

Τα «φώτα» στο ΟΑΚΑ και τον Παναθηναϊκό Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό π…