Κεντρική Β' Εθνική Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του ομίλου του Βορρά

Β’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του ομίλου του Βορρά

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε εκτός έδρας της ΧΑΝΘ με 6656, για την 4η αγωνιστική του Βόρειου Ομίλου της Β’ Εθνικής, έχοντας έτσι 4 νίκες σε ισαρίθμους αγώνες. Ο Ερμής Λαγκαδάς και η Ευκαρπία πανηγύρισαν εκτός έδρας νίκες εναντίον του Έσπερου Λαμίας και της Γέφυρας με 81-77 και 73-65 αντίστοιχα. Ακόμα, η ομάδα του Ευόσμου κέρδισε εντός έδρας την Χαλκιδική με 7940.

Το Στρατώνι επικράτησε εκτός έδρας στην παράταση του Πρωτέα Γρεβενών με 77-76, ενώ τα Φάρσαλα κέρδισαν εκτός έδρας Πολύγυρο με 75-66. Ακόμα, η Δόξα Λευκάδας πήρε την εντός έδρας νίκη εναντίον των Μαχητών Πειραματικού με 67-62.

Tα αποτελέσματα:
Εσπερος Λαμίας – ΠΣ Ευκαρπίας 77-81
ΚΣ Γέφυρας – Ερμής Λαγκαδά 65-73
Δόξα Λευκάδας – Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 67-62
Πρωτέας Γρεβενών – Στρατώνι 76-77 (68-68 κ.α)
ΧΑΝΘ – ΠΑΣ Γιάννινα 56-66
Αίας Ευόσμου – Χαλκιδική 79-40
ΑΟ Πολυγύρου – ΓΣ Φαρσάλων 66-75
ΕΚ Καβάλας – ΓΑΣ Κομοτηνή 72-64

ΧΑΝΘ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 56-66
Διαιτητές : Παπαγεωργίου-Ταρενίδης Κ.-Εκίζογλου
Τα δεκάλεπτα: 13-19, 25-37, 41-47, 56-66
ΧΑΝΘ (Νικολαϊδής) : Βαζούκης 7(2), Στεφανίδης 14(2), Απαζίδης 8, Θεοδωρίδης 4 (1), Μπαλάσκας 5(1), Μαλαδιανός, Κουτουξίδης 10(1), Καραγεωργίου 2, Τσιριλάκης , Λογοθέτης 4, Μαργαριτόπουλος, Μερμίγκης 2.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Κωστόπουλος) : Νίκας, Ντόβας 16(4), Μαυρογιάννης 13, Καραγκιολίδης, Ναούμης 7(1), Μάντζιος 6, Πάτρας 10, Κωστούλας, Γιωτάκης, Μανάκας 14, Τσίρμπας, Αναγνώστου.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 67-62
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Κατωτικίδης-Χρυσάφης
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-28, 50-44, 67-62
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης) : Βακουφτσής 10 (2), Αργυρός 3 (1), Τσιαβές 16 (2), Βαγενάς 6, Χρύσης 10(1), Αναγνωστόπουλος Γ 11(1), Αναγνωστόπουλος Χρ 8 (1), Βάνης, Σταματέλος 3 (1)
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης) : Σιπιτάνος, Χατζηκυριακίδης 19 (4), Γεωργίου 2, Κουντουράτζογλου 8 (1), Μαυρίδης 8, Κλονάρας 7 (1), Σικαλίδης 6, Βαιντερλής 4, Μητσάκης 8 (2)

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 79-40
Διαιτητές: Ξέρας-Παζώλης-Κοντογιάννης
Τα δεκάλεπτα: 22-8, 45-18, 59-28, 79-40
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Γυμνόπουλος-Κόρκας) : Μπρούκς 8 (2), Λαζαρίδης 11 (2), Πετανίδης 3 (1), Πουλιανίτης 8 (1), Νησιώτης 4, Ζώτος 8 (1), Σεκαδάκης 4 (1), Στόλης, Καπινιάρης 20 (1), Παπαπασχάλης 4, Κατσαούνης, Περιστεράκης 9 (1)
ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ (Παναγιωτόπουλος) : Σερέτης, Σμυρλης 2, Φιλοξενίδης 7, Αλτίνης 2, Τυπός 3 (1), Τογανίδης 1, Κωνσταντινίδης 5, Ζάχαρης 4, Γεωργίου 2, Χαρταβέλλας 4, Βρασταμηνος, Βλαγκόγιας 10 (1).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΕΥΚΑΡΠΙΑ 77-81
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Φουντζήλας-Κουκουλεκίδης
Τα δεκάλεπτα: 11-17,31-41,48-56,77-81
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 2, Μούτσα 19 (4), Στογιάνοβιτς 22 (3), Ρουμελιώτης 8 (2), Παπανικολάου, Τσιμίδης 13, Δαχρετζής, Μαντζούκας 6 (2), Σεργιανάι, Λάμπας, Γκιρίτσης 7
ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Νίκου): Χατζημιχαηλίδης, Τουλούπης 7, Κιούρκας 5 (1), Χολέβας 17 (1), Ουλουσίδης 7, Απιδόπουλος 8 (2), Πλεξίδας 18 (3), Χατζίδης 2, Γκαβέζος 3 (1), Βαρίτης 11 (3), Πρεδάρης, Χαρτόπουλος 3 (1).

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ – Γ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ 66-75
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 26-38, 42-56, 66-75
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Θεοδώρου-Σαρακενίδης
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 8(2), Πιπιλιάρης 30(1), Ντισλής 9(1), Δεληγκάρης, Βλάχος , Παπαθανασίου 1, Νικολόπουλος, Νούκαρης 8(1), Στόικος , Αμούτζιας , Αλεξιάδης 2, Γραβάνης 8 .
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης-Ρίζος):  Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 13, Τσούμας Σ. 16(3), Βρεττάς 8, Πεταλωτής 20(2),  Μουλάς 2, Δέσπος 12, Τσούκας 4(1), Στάνκοβιτς

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 65-73
Τα δεκάλεπτα : 22-16, 40-31, 53-48, 65-73
Διαιτητές : Κοϊμτζόγλου-Φουντζήλας-Κουκουλεκίδης
ΚΣ Γέφυρας (Μελετιάδης) : Μπέγος 3(1), Ματενίδης, Μάρτζος 17(3,) Αποστολίδης, Τζουβάρας, Κιουρτζίδης, Ονάσογλου 21(3), Μασάδης, Τσακαλέρης 21, Κολοκοτρώνης 3(1)
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Μήνου 2 Αποστολίδης, Μάρουσιτς 32(4), Ελευθεριάδης 7, Πλιούκας, Σιώπης 8(1), Καραμανώλης, Παρίτσης 11(1), Μπακάλης, Θεοδωρίδης, Χριστοδούλου 13.

ΚΑΒΑΛΑ – ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ 72-64
Τα δεκάλεπτα :  22-25, 40-29, 56-49, 72-64
Διαιτητές : Δημάδης-Μπακάλης-Ζαχαριάδης
Καβάλα (Πενταζίδης) : Δοξάκης 14 (3), Αδαμόπουλος 3, Λαμπρόπουλος 10 (2), Σαββίδης 5 (1), Αθανασιάδης 7 (1), Αμπαράς 11 (2), Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 10, Ντάκος 6, Τεκερίδης 6.
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 3, Μαστροδημήτρης 3 (1), Παλάσκας 6 (2) , Τσουμάρης 7 (1), Λεχούδης 12 (2) ,Κουτσοβασίλης 5 ,  Σταυριανόοπουλος 1, Σπέντζος 9 (1) , Χαλίλ 18.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 76-77 (68-68 κ.αγ.)
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-34, 54-55, 68-68 (κ.αγ), 76-77
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Αγραφιώτης Ιωάν.-Γραικός
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζουβάρας, Σισμάνης 2, Μαλούτας 18(3), Μιχαηλίδης 12(4), Βλάχος 4, Μπέσας 11, Φυλάκος, Τακίδης 9, Μπεχλιβανίδης 4(1), Μαλιούρας, Κλωνάρας 16, Καναβός.
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς 2, Χαλάτσης 19(2), Μπαρζού 1, Κυριλής 11(1), Φώτογλου 10(1), Σαμαράς 3(1), Θυμνιός 6, Κάσουρας, Δασκαλόπουλος 25

Η βαθμολογία (Σε 4 αγωνιστικές):
1. ΠΑΣ Γιάννινα 8 (4-0)
2. Φάρσαλα 8 (4-0)
3. ΧΑΝΘ 7 (3-1)
4. Δόξα Λευκάδας 7 (3-1)
5. ΠΣ Ευκαρπίας 7 (3-1)
6. Ερμής Λαγκαδά 6 (2-2)
7. ΑΟ Πολυγύρου 6 (2-2)
8. Μαχητές-Πειραματικού 6 (2-2)
9. Καβάλα 6 (2-2)
10. Στρατώνι 6 (2-2)
11. Πρωτέας Γρεβενών 5 (1-3)
12. Γέφυρα 5 (1-3)
13. ΓΑΣ Κομοτηνής 5 (1-3)
14. Αίας Ευόσμου 5 (1-3)
15. Έσπερος Λαμίας 5 (1-3)
16. ΚΑΟΧ 2 (0-4)

Η επόμενη αγωνιστική (5η, 3/11):
ΠΣ Ευκαρπίας – Γέφυρα
Ερμής Λαγκαδά – Δόξα Λευκάδας
Μαχητές Πειραματικού – Πρωτέας Γρεβενών
Στρατώνι – ΧΑΝΘ
ΠΑΣ Γιάννινα – Αίας Ευόσμου
Ευρώπη Πευκοχωρίου – ΑΟ Πολυγύρου
Φάρσαλα – Καβάλα
ΓΑΣ Κομοτηνή – Έσπερος Λαμίας

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Αργύρης Δεκαβάλλας
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Αστικοί μύθοι

Ίσως είναι αναγκαίο να δηλωθεί από την αρχή ότι ο ηλικιακός περιορισμός, που θεσπίζει η πο…