Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Πεδουλάκης:”O Καλάθης έπρεπε να πάρει την τελευταία φάση”

Πεδουλάκης:”O Καλάθης έπρεπε να πάρει την τελευταία φάση”

pedoulakis

Το γεγονός ότι ο Καλάθης ήταν ο πλέον κατάλληλος για να πάρει το τελευταίο σουτ στο ματς με την Αρμάνι επεσήμανε ο Αργύρης Πεδουλάκης στις δηλώσεις του στην συνέντευξη τύπου του αγώνα, τονίζοντας ότι τέτοια λέι απ είχε βάλει 4 λίγη ώρα πριν.

Παράλληλα, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού εξέφρασε την άποψη του ότι το παιχνίδι δεν κρίθηκε στην τελευταία φάση, εστιάζοντας στο πώς αντιδρά η ομάδα όταν παίρνει προβάδισμα στο σκορ, εκφράζοντας έτσι τον προβληματισμό του.

Διαβάστε αναλυτικά:

“Eίναι οδυνηρό για εμάς να χάνουμε για δεύτερη σερί φορά με το ίδιο σκορ και τον ίδιο τρόπο. Στα πρώτα πέντε λεπτά δεν μπήκαμε καλά, η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε τρόπους να σκοράρει με τα ημίψηλα σχήματα και τον Λουίς Σκόλα στο “5”. Η παρουσία των Τζέικομπ Γουάιλι και Γουέσλι Τζόνσον μας βοήθησε να ισορροπήσουμε.

Κλειδί ήταν τα ποσοστά που είχαμε στα σουτ. Με 3/20 τρίποντα, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο έβαλε μεγάλα σουτ στο τέλος. Παρόλα αυτά, θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει τη νίκη, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο, μας έδωσαν βοήθειες. Ξέρω ότι στην Ελλάδα είναι πολύ συναισθηματικά τα πράγματα.

Κρίση δεν υπάρχει. Βαδίζουμε σε μια κατάσταση, που πρέπει να βελτιώσουμε τομείς του παιχνιδιού μας”.

Για τον Τζίμερ Φριντέτ και το γεγονός πως έμεινε στον πάγκο σχεδόν σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο: “Η Αρμάνι Μιλάνο έπαιζε πολύ με τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ στο “2”. Αυτό ήταν το θέμα για εμάς, γιατί παίζει πολύ με πλάτη στο καλάθι. Προτιμήσαμε τον Ταϊρίς Ράις για να τρέξουμε περισσότερο το γήπεδο και να είμαστε καλύτεροι στο low post. Με τον Τζίμερ Φρεντέτ ήμασταν πιο ευάλωτοι κοντά στο καλάθι. Αν βάζαμε δύο – τρία σουτ, ή αν παίρναμε δύο ριμπάουντ στο τέλος, ή αν είχαμε πιο καθαρό μυαλό, θα ήταν αλλιώς. Αντιδράσαμε, η Αρμάνι έβαλε μεγάλα και δύσκολα σουτ. Μετά Χριστόν μπορούμε να λέμε πολλά”.

Για τα άσχημα ποσοστά που είχαν οι παίκτες του από τα 6,75: “Προσπαθήσαμε με άλλους τρόπους, για να κερδίσουμε. Τα άσχημα ποσοστά είναι ίσως κι η πίεση από την ήττα στο προηγούμενο παιχνίδι. Παλέψαμε να είμαστε κοντά στο παιχνίδι από άλλους τομείς, όπως τα επιθετικά ριμπάουντ”.

Για την τελευταία κατοχή που πήρε ο Νικ Καλάθης, όπως στη Γαλλία: “O Νικ ήταν ο πιο ζεστός παίκτης μας. Η εντολή ήταν να πάρει αυτός την μπάλα. Έπαιξε ένας με έναν τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ, σαν αυτά που έβαλε νωρίτερα. Είναι ο πιο έμπειρος παίκτης μας, είχε την ψυχολογία σε εκείνο το σημείο. Ο Νικ ήταν πιο έτοιμος να πάρει την απόφαση στο τέλος, γιατί δεν ξέρεις τι άμυνα θα παίξει η άλλη ομάδα. Αυτός είναι ο πιο ικανός να πάρει τη σωστή απόφαση, σωστά τον έπαιξε στα πόδια.

Χάσαμε λέι απ στη διάρκεια του αγώνα, αυτά μετράνε περισσότερο. Για μένα δεν χάθηκε το παιχνίδι στην τελευταία φάση. Η λέξη που ταιριάζει είναι η επιπολαιότητα, όταν πήραμε τις διαφορές. Υπάρχει ακόμη επιπολαιότητα στο τι δίνουμε στην άμυνα ή στο πώς λειτουργούμε στην επίθεση, όταν παίρνουμε μια διαφορά. Χάσαμε δύο ευκαιρίες: μία στο 68-61 και μία στο 71-68. Εκεί, ο Ντίνος Μήτογλου δεν θυμήθηκε ότι ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ πάει δεξιά. Αυτό είναι λογικό να το κάνει σε αυτή την περίοδο. Για μένα ήταν τα δύο κλειδιά του παιχνιδιού, αυτές οι δύο φάσεις”.

Σε ερώτηση για την Αρμάνι Μιλάνο, δήλωσε: “Το Μιλάνο είναι μια καλή ομάδα, με έμπειρα παιδιά. Αυτό φαίνεται από το γεγονός πως πήραν φάουλ στο ένας με έναν, με εξυπνάδα κυρίως. Μας χτύπησαν στα αδύνατα σημεία, είτε με τους κοντούς μας, είτε αποφεύγοντας τον Νικ Καλάθη στην άμυνά μας. Νομίζω ότι τα τέσσερα γρήγορα φάουλ του Γουέσλι Τζόνσον μάς επηρέασαν, γιατί η Αρμάνι Μιλάνο έπαιζε με τρία τριάρια στο παιχνίδι”.

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…