Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ – Μπεσίκτας 60-69

ΠΑΟΚ – Μπεσίκτας 60-69

jequan lewis paok besiktas

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Basketball Champions League ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε από την Μπεσίκτας με 69-60. Ο Δικέφαλος του Βορρά για 35 λεπτά ήταν αρκετά καλός και είχε τα ηνία του σκορ, αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά έπαθε μπλακ άουτ και δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι Τούρκοι το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν τελικά τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμετρηση και γρήγορα προηγήθηκε με 7 πόντους (11-4). Η Μπεσίκτας ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά ο Δικέφαλος του Βορρά κράτησε τα ηνία του σκορ (13-9). Οι γηπεδούχοι άρχισαν να δυσκολεύονται επιθετικά, αλλά οι Τούρκοι δεν το εκμεταλλεύτηκαν και στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν στο -1 (17-16).

Το σκηνικό παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μπεσίκτας προσπαθούσε να περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά οι παίκτες του Φλεβαράκη είχαν τις λύσεις και συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (25-20). Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου κατάφεραν να μείνουν σε απόσταση αναπνοής (33-32).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και καμία ομάδα από τις δύο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (38-37). Ο Λιούις σ΄ακόμη έναν αγώνα ήταν εντυπωσιακός και πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο είχε φτάσει τους 19 πόντους και κρατούσε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ (49-47).

H ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στα μέσα της περιόδου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να τρέξει ένα σερί 5-0 και πήρε ανάσα από την Μπεσίκτας (60-55). H τουρκική ομάδα, όμως, απάντησε και με δικό της σερί 8-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (60-63) σ’ ένα κρίσιμο παιχνίδι. Το σερί των Τούρκων συνεχίστηκε και με νέο καλάθι του Μπατούκ προηγήθηκαν με 65-60.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε καταφέρει να σκοράρει για πάνω από τέσσερα λεπτά και επί της ουσίας εκεί έχασε το ματς (60-67). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η τουρκική ομάδα πήρε τη νίκη με 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-32, 49-47, 60-69
ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Λιούις 19 (3), Σμιθ 8, Σχίζας 3 (1), Καρράς, Τσόχλας, Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 2, Μπεστ 4, Ουίγκινς 5, Εγεκέζε 6 (2), Σαρικόπουλος 2, Κνόουλς 11 (7 ριμπάουντ)
Μπεσίκτας (Ιβάνοβιτς): Γκότσερ 19 (5), Αλ, Άκπιναρ 3 (1), ΜακΚίσικ 5, Τουργκούτ, Μπατούκ, 10 (2), Καγιάμπασι, ΜακΑντού 12, (11 ριμπάουντ), Γιλντιζλί 5 (1), Σαβάς 4, Θίοντορ 11 (1), Ντζούρισιτς (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).