Κεντρική Ήφαιστος Λήμνου Πανιώνιος – Ήφαιστος 69-83

Πανιώνιος – Ήφαιστος 69-83

mourtos ifaistos limnou panionios

Με το διπλό έφυγε από την έδρα του Πανιωνίου ο Ήφαιστος Λήμνου, καθώς επικράτησε της ομάδας της Νέας Σμύρνης με 83-69. Οι φιλοξενούμενοι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχαν διψήφια διαφορά και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ο εκπληκτικός σ΄ακόμη ένα ματς, ο Τζέρι Σμιθ.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (7-7). Ο Ήφαιστος Λήμνου στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και με σερί 5-0 πήρε προβάδισμα στο ματς (9-14). Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και με κορυφαίο τον Μοντολβεάνου (11 πόντοι) κράτησε τα ηνία του σκορ (16-23).

Ήφαιστος συνέχισε να είναι εξαιρετικός και με ακόμη ένα μικρό σερί εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 πόντους (16-29). Ο Πανιώνιος έδειξε σημάδια ζωής και απάντησε με δικό του σερί και μείωσε στους πέντε πόντους (27-32). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να ανεβάσουν τη διαφορά (27-37) με καλάθι του Τσαϊρέλη. Ο Τζέρι Σμιθ πήρε την σκυτάλη από τον Μοντολβεάνου και με buzzer beater στο φινάλε του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 27-41.

Ο Πανιώνιος ούτε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους κατάφερε να αλλάξει εικόνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά άνω των 20 πόντων (30-52). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης στη συνέχεια με κορυφαίο τον Λαμπρόπουλο προσπάθησε και μείωσε στους 16, αλλά γρήγορα δέχτηκε σερί 4-0 και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 20 (36-56). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 14 (47-61), διαφορά που ήταν και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ξεκίνησε την αντεπίθεση της στην τελευταία περίοδο και με καλύτερη άμυνα μείωσε στους 10 ύστερα από αρκετή ώρα (54-64). Ο Πανιώνιος συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά (58-67), αλλά σ΄εκείνο το σημείο δέχτηκε σερί 4-0 και ο Ήφαιστος πήρε μεγάλη ανάσα (58-71).

Ο Ηφαιστος κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το φινάλε του ματς και τελικά πήρε τη νίκη με 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-41, 47-61, 69-83
Πανιώνιος (Λίβανος): Βεργίνης 14 (3), Λαμπρόπουλος 13 (1), Λι 12, Μακγκίλ 2, Μάρτιν 3 (1), Πάσαλιτς 6 (1), Καμαριανός, Τσουγκαράκης, Καμπερίδης 3, Μαραγκίδης, Λιούις 10, Ντόρις 6
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Χάμοντς 9 (3), Έβανς 6, Σμιθ 20 (7 ασίστ), Μοντολβεάνου 14 (2), Γκίλμπερτ 3 (1), Μούρτος 11 (1), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 8 (2), Τσαϊρέλης 5, Πελεκάνος 3 (1), Στασινός, Λιτλ 4

Περισσότερα σε Ήφαιστος Λήμνου

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…