Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός-Εφές 86-70

Παναθηναϊκός-Εφές 86-70

jacob wiley panathinaikos opap athens eb19

Την τρίτη του νίκη σε έξι παιχνίδια πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας επί της Εφές με σκορ 86-70 στο “Νίκος Γκάλης”. Με αυτή την νίκη οι πράσινοι έφτασαν το ρεκόρ τους στην Ευρωλίγκα στο 3-3 υποχρεώνοντας την περσινή φιναλίστ στην δεύτερη ήττα της για το 4-2.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο ξεκίνημα του ματς οι πράσινοι για να πάρουν προβάδισμα 8 πόντων στο πεντάλεπτο χάρη σε δύο απανωτά τρίποντα του Τζίμερ Φριντέτ (14-6). Στην συνέχεια οι Τούρκοι αντέδρασαν και με δύο καλάθια από Λάρκιν και Ντάνστον μείωσαν στους 4 (14-10), για να βρει το δεκάλεπτο τους πράσινου μπροστά με 5 για το 24-19.

Στην δεύτερη περίοδο το τριφύλλι προσπάθησε να μεγαλώσει την υπέρ του διαφορά με τον Ουέσλι Τζόνσον να ευστοχεί σε τρίποντο για το 27-19, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν και πάλι στους 5 με δύο καλάθια του Μίσιτς, ενώ είχε προηγηθεί καλάθι του Παπαπέτρου. Στην συνέχεια ο Τζίμερ Φριντέτ με το τρίτο του τρίποντο στο παιχνίδι πήγε την διαφορά στους 7 για να μειώσουν οι Τούρκοι με τους Πίτερς και Σιμόν (38-35) για να λήξει το ημίχρονο με πράσινο προβάδισμα 4 πόντων (42-38).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να σκοράρει 5 συνεχόμενους πόντους και τους Τούρκους να απαντάνε με τους Σιμόν και Λάρκιν για το 51-51. Στην συνέχεια μετά από τρεις βολές του Λάρκιν το τριφύλλι απάντησε με ένα σερί 6-0 για το 57-54. Μετά ανέλαβε δράση ο Γιώργος Παπαγιάννης και με 2 συνεχόμενα καλάθια έκανε το 61-54, για να γίνει στην συνέχεια το 63-54 του δεκαλέπτου με βολές του Παπαπέτρου.

Στην τέταρτη περίοδο το τριφύλλι μπήκε αρκετά συγκεντρωμένο στην άμυνα και με ένα τρίποντο από τον Ράις και ένα δίποντο του Τζόνσον ανέβασε την διαφορά στους 13 (68-55) για να μειώσει στους 10 με τρίποντο ο Λάρκιν. Ο Αμερικανός πήρε ψυχολογία από το τρίποντο και στην συνέχεια πέτυχε καλάθι και φάουλ για να μειώσει στους 9 μετά από λέι απ του Καλάθη. Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός με πέντε πόντους του Παπαπέτρου ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφια νούμερα με τον Λάρκιν να έχει ζεσταθεί και να απαντά με νέο τρίποντο.

Στην συνέχεια το τριφύλλι απάντησε με τρίποντο του Ράις και καλάθι του Παπαγιάννη για να ανεβάσουν και πάλι την διαφορά στους 11 (81-70) με 1:30 στο χρονόμετρο, για να κλειδώσει την νίκη για το τελικό 86-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-38, 63-54, 86-70

National League 1: Συνέχεια στα play off και play out

Η 2η αγωνιστική των play off και η 3η των play out στον Γ’ όμιλο της National League…