Το απόλυτο διατήρησε η Μπαρτσελόνα στην Ευρωλίγκα (5/5) επικρατώντας με σκορ 83-77 επί της Βαλένθια που έμεινε χωρίς νίκη για πέμπτο σερί παιχνίδι.
Πολύ ανταγωνιστικοί ήταν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα του αγώνα με τους Καταλανούς αν παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων χάρη στο δεύτερο εύστοχο τρίποντο του Άλεξ Αμπρίνες 48” πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου (21-15) για να μειώσουν οι νυχτερίδες για το 21-19 του δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων για το 37-41 με ένα καλάθι του Ντούμπλιεβιτς 1 λεπτό πριν την ανάπαυλα, και τους γηπεδούχους να περνούν και πάλι μπροστά για το 44-41 του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι άκρως ανταγωνιστικό με τους φιλοξενούμενους να βάζουν δύσκολα στους παίκτες του Πέσιτς και να περνούν μπροστά στο σκορ χάρη σε μια τρίποντη βόμβα του Κολόμ για το (64-65) στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.
Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτερη και με οδηγό την άμυνα τους πήραν προβάδισμα 6 πόντων για το 74-68, 5:43 πριν το φινάλε. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν κατέθεσαν τα όπλα αλλά έκαναν την αντεπίθεση τους για να μειώσουν στον πόντο με τρίποντο του Λόιντ (76-75).
Στο τελευταίο λεπτό ο Μπράντον Ντέιβις κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στις βολές πηγαίνοντας και πάλι την διαφορά στους 3, ενώ στην επόμενη φάση η Μπάρτσελόνα κέρδισε φάουλ και προβάδισμα νίκης για το τελικό 83-77.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-41, 64-65, 83-77