Κεντρική Basket League Αγώνες Ήφαιστος Λήμνου – ΑΕΚ 72-68

Ήφαιστος Λήμνου – ΑΕΚ 72-68

aek ifaistos langford

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι ο Ήφαιστος Λήμνου κατάφερε να κερδίσει την ΑΕΚ με 72-68 και πήρε μία σπουδαία νίκη. Το ματς κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Λάνγκφορντ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, αλλά ο Λιτλ απάντησε και έκανε το 70-68 11” πριν το φινάλε. Ο Λάνγκφορντ αστόχησε στην τελευταία επίθεση και οι γηπεδούχοι πήραν τη μεγάλη νίκη!

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα δεν είχαν διάθεση να τρέξουν και οι επιθέσεις ήταν πέντε εναντίον πέντε (4-4). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τον Χρυσικόπουλο να έχει πολύ καλή εικόνα και βοήθησε την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα (12-16). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με την Ένωση να τρέχει τα τελευταία δευτερόλεπτα ένα σερί 4-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 22-18.

Ήφαιστος Λήμνου ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και με τρίποντο του Σμιθ πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-23. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Κακλαμανάκη (11 πόντοι) ανέκτησε το προβάδισμα της (27-31). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ με την ΑΕΚ να έχει τα ηνία του σκορ (32-37). Ήφαιστος και ΑΕΚ ήταν κάκιστοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου, καθώς μέτρησαν συνολικά 4/21 σουτ!

Η ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε δυνατά και έδειξε ότι θέλει να τελειώσει το ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 47-36 έχοντας πρωταγωνιστή τον Χουάντ Σαντ Ρος. Η Ένωση είχε πλήρη έλεγχο στο ματς και παρότι ο Ήφαιστος έκανε προσπάθειες να κάνει την ανατροπή δεν τα κατάφερε (48-56).

Στην τελευταία περίοδο, όμως τα πράγματα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εκπληκτικό σερί 9-0, μείωσαν σε 59-57 και έδειξαν ικανοί για να φέρουν τούμπα το ματς. Ο Ήφαιστος Λήμνου ισοφάρισε το ματς σε 62-62 και με μεγάλο τρίποντο του Μοντολβεάνου κατάφερε να περάσει και μπροστά (65-64).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ μίλησε στα τελευταία δευτερόλεπτα και με ένα απίστευτο τρίποντο έκανε το 68-67. Ο Λιτλ που ήταν φανταστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο απάντησε και κατάφερε να κάνει το 70-67 11” πριν το φινάλε του ματς. Ο Λάνκφορντ αστόχησε και ο Πελεκάνος έκανε το 72-68 και ο Ήφαιστος πήρε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 48-56, 72-68

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…