Κεντρική Basket League Περιστέρι bwin Γκαζιαντέπ – Περιστέρι 64-70

Γκαζιαντέπ – Περιστέρι 64-70

william hatcher peristeri gaziantep

Με νίκη συνδύασε την επιστροφή του στην Ευρώπη το Περιστέρι, καθώς επικράτησε της Γκαζιαντέπ με 70-64 μέσα στην Τουρκία. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου στην αρχή της αναμέτρησης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-2 (!), αλλά στη συνέχεια ήταν εξαιρετική και κατάφερε να μπει με το δεξί στο Basketball Champions League.

Εφιαλτικό ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης για το Περιστέρι. Η Γκαζιαντέπ ήταν φανταστικό και ξεκίνησε το ματς με 18-2! Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ξεκόλλησαν επιθετικά, αλλά η τουρκική ομάδα κράτησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου την διψήφια διαφορά (25-12).

Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο άλλαξε και το Περιστέρι ήταν εμφανώς καλύτερο. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και με τρίποντο του Γκρέι έριξε τη διαφορά ύστερα από αρκετή ώρα κάτω από τους 10 πόντους (32-23). Η ομάδα του Ζούρου συνέχισε να ρίχνει τη διαφορά και με κορυφαίο τον Σμιθ πλησίασε στο τέλος του ημιχρόνου στους 6 πόντους (42-36).

H ανατροπή ολοκληρώθηκε στο δεύτερο μέρος, όπου με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Γκρέι το Περιστέρι κατάφερε να περάσει μπροστά (42-44). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε γυρίσει το μομέντουμ και με συνολικό επί μέρους 20-10 στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε τούμπα το ματς (52-56).

Το Περιστέρι συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ, αλλά η Γκαζιαντέπ παρέμεινε κοντά στο σκορ (61-63). Ο Γάιος Σκορδίλης ξεκόλλησε την ομάδα του επιθετικά και με ένα κρίσιμο καλάθι έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους (61-65). Η άμυνα του Περιστερίου ήταν εξαιρετική στα τελευταία λεπτά και με καλάθι του Σμιθ έκανε το 67-61 1,10” πριν το φινάλε.

Ο Σμιθ συνέχισε να σκοράρει και με 2 βολές έκανε το 69-61 41” πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 70-64 και ξεκίνησε με το δεξί στο BCL.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-36, 52-56, 64-70
Γκαζιαντέπ (Μάρκοβιτς): Κρόφορντ 16 (1), Χακίγεβα 2 (7 ριμπάουντ), Χάγκινς 11 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Όγκατ 8 (2), Ουλουσόι 1, Ακιέλ, Μπερίσα, Κίνκο 3 (1), Γκόκτας, Γέλοβατς 11, Σάντερς 2, Βασιλιάουσκας 10 (2)
Περιστέρι (Ζούρος): Μπλέικ 6 (2), Μόρισον 7, Σαλούστρος 11 (6 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 3 (6 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος (5 ασίστ), Γόντικας 4, Γκρέι 15 (4), Χάτσερ 9 (1), Μόουσες, Σκορδίλης 2, Σμιθ 13

Περισσότερα σε Περιστέρι bwin

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …