Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας-Χίμκι 90-78

Ερυθρός Αστέρας-Χίμκι 90-78

billy baron crvena zvezda mts belgrade eb19

Την δεύτερη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας επικρατώντας με σκορ 90-78 επί της Χίμκι στο Βελιγράδι φτάνοντας το 2-4 στην διοργάνωση, με τους Ρώσους να υποχωρούν στο 4-2.

Πολύ δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, και με ένα 8-0 σερί με πρωταγωνιστή τον νεαρό Σίμανιτς που είχε 2 εύστοχα τρίποντα και ένα δίποντο πήραν το προβάδισμα. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με το δεκάλεπτο να κλείνει με προβάδισμα 6 πόντων στους Σέρβους χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου για το 28-22.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμα πιο αποφασισμένοι στο παρκέ και με ένα σερί 14-7 πήγαν την διαφορά στους 13 για το 42-29 με τον Περπέρογλου να έχει 12 πόντους. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με κύριο εκφραστή τον Ντέβιν Μπούκερ μείωσε στους 9 για το 50-41 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμα πιο αποφασισμένοι σε άμυνα και επίθεση εκτοξεύοντας την διαφορά στους 19 στο 25′ (66-47). Στην συνέχεια η ομάδα του Βελιγραδίου συνέχισε να είναι πολύ επιθετική για να ανεβάσει κι άλλο την διαφορά για το 80-56 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ρώσοι έπαιξαν καλύτερα στην άμυνα περιορίζοντας τον αντίπαλο σε μόλις 3 πόντους σε 6:30 λεπτά μειώνοντας στους 13 με 3 λεπτά στο χρονόμετρο (85-72), χωρίς ωστόσο να μπορούν να κάνουν την ολική επαναφορά για το τελικό 90-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 50-41, 80-56, 90-78

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκαβρίλοβιτς): Κούζμιτς 4 (5 ριμπάουντ, Τσόβιτς, Μπράουν 10 (7 ασίστ), Περπέρογλου 15 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νταβιντόβατς 2, Λάζιτς, Μπάρον 17 (3/4 τρίποντα), Ντόμπριτς 3 (1), Γκιστ 12 (5 ριμπάουντ), Τζένκινς 8, Σίμανιτς 18 (4/7 τρίποντα).

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιιτς): Σβεντ 14 (3/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Μπούκερ 13 (3/4 τρίποντα), Τίμα 8 (2/8 τρίποντα), Καράσεφ, Ζάιτσεφ 7, Ντεσιάντικοφ 4, Γερέμπκο 9, Μόνια 2, Γκιλ 11 (11 ριμπάουντ), Έβανς 5, Μπέρτανς 5 (1).