Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Διαγόρας Δρυοπιδέων – Λάρισα 95-75

Διαγόρας Δρυοπιδέων – Λάρισα 95-75

diagorasΑ2

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο και κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η ομάδα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας επικράτησε της Λάρισας (95-75) και πέταξε εκτός δεύτερη ομάδα από την πρώτη κατηγορία (είχε προηγηθεί ο Πανιώνιος).

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων έδειξε τις διαθέσεις του από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όπου και κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα (25-13). Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ξέχασαν να παίξουν άμυνα. Διαγόρας και Λάρισα σημείωσαν συνολικά 56 πόντους σ΄ένα από τα πιο παραγωγικά δεκάλεπτα στο Κύπελλο Ελλάδος. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί, που σημείωσαν τους περισσότερους πόντους, και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 (55-39).

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι. Ο Διαγόρας συνέχισε να είναι εκπληκτικός και η διαφορά όσο πέρναγαν το ματς ανέβαινε ακόμη περισσότερο (83-61). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη – πρόκριση με 95-75 και πέταξε εκτός τη Λάρισα.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 55-39, 83-61, 95-75
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος, Κουκάς 11 (3), Λεβέντης, Καράμπουλας 9 (5 ασίστ), Πολυτάρχου 9 (2), Πετροδημόπουλος 6, Λιακόπουλος 22 (7 ασίστ), Καρασταμάτης 6 (2), Παπαδολιάς, Βλάχος 2, Μαχαίρας 11, Γκιουζέλης 19 (9 ριμπάουντ)
Λάρισα (Φραγκιάς): Χάμιλτον 5 (1), Ρέινολντς, Χείλαρης 2, Μπερχανεμεσκέλ 8 (2), Τσιλούλης 4, Σπυρόπουλος, Χάρις 27 (8), Βαβάτσικος 2, Φλόιντ, Παπαντωνίου 25 (5), Τσιρογιάννης, Παρκς 2