Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Δάφνη Δαφνίου-Λάρισα 63-83

Δάφνη Δαφνίου-Λάρισα 63-83

filippakos dafni dafniou larisa kipello

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας είναι ο Ερμής Λάρισας, αφού επικράτησε επί της Δάφνης Δαφνίου με σκορ 63-83, σε ένα παιχνίδι που δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες.

Καλύτερα ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά, παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (14-20).

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμα πιο δυνατά εκτοξεύοντας την διαφορά στους 13 πόντους για το 27-40 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αν και προσπάθησαν αρχικά να σφίξουν την άμυνα τους και να μείνουν στο παιχνίδι, στην τέταρτη περίοδο κατέρρευσαν για το τελικό

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βαβάτσικος με 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ, με τον Τσιλούλη να είναι πρώτος σκόρερ με 15 πόντους.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φιλιππάκος που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους ενώ είχε και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 27-40, 45-58, 63-83

Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Παπαγιάννης 2, Τοπάλι 1, Σταυρακούκας, Κουφόπουλος 9 (4/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αγγέλου 12 (4), Καννάς, Φιλιππάκος 19 (6/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκάτζο 5 (2/8 σουτ), Μπάλλος 2, Αρνόκουρος, Σούμαν 7, Κανονίδης 6 (3/9 σουτ)

Λάρισα (Φραγκιάς): Χάμιλτον 5 (2/7 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρέινολντς 8 (1), Χείλαρης 10 (1/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Μπερχανεμέσκελ 8 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιλούλης 15 (3 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σπυρόπουλος 4, Χάρις 8 (2), Βαβάτσικος 12 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Λόλας, Φλόιντ 4,Παρκς 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Περισσότερα σε Κύπελλο

Κύπελλο Ελλάδας: Το κοινωνικό πρόσωπο το Κυπέλλου Ελλάδας (vid)

Γεμάτο δράση εντός και εκτός παρκέ περιείχε το Κύπελλο Ελλάδας. H Κρήτη φιλοξένησε ένα τετ…