Κεντρική Basket League ΑΕΚ Χάποελ Ιερουσαλήμ-ΑΕΚ 85-78

Χάποελ Ιερουσαλήμ-ΑΕΚ 85-78

gkikas aek e1571851516633

Την πρώτη της ήττα στο φετινό BCL γνώρισε η ΑΕΚ στην Ιερουσαλήμ, αφού έχασε από την Χάποελ με σκορ 85-78 σε ένα παιχνίδι που ενώ είχε εξαιρετικά ποσοστά στο μακρινό σουτ και είχε μικρά προβαδίσματα μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, στο φινάλε μπλόκαρε δίνοντας την νίκη στους γηπεδούχους.

Πολύ εύστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να δοκιμάζουν περισσότερα δίποντα και να ευστοχούν και την ένωση να είναι εξαιρετική πίσω από τα 6,75, για το πολύ παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο (25-26).

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να είναι τρομερά εύστοχοι και στην δεύτερη περίοδο (9/12 τρίποντα) και με βασικό της όπλο το μακρινό σουτ  πήγαν σε ένα εξίσου παραγωγικό δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους ωστόσο να ακολουθούν για το 46-47 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έκλεισε την άμυνα της δίνοντας κάποια σουτ στους Ισραηλινούς, και με αυτή την τακτική κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά 9 πόντων στο 25′ (48-59).

Στην συνέχεια ο Οντέτ Κάτας κάλεσε τάιμ άουτ, και στην συνέχεια οι παίκτες του μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ, πάτησαν στην ρακέτα της ένωσης για να κάνουν ένα 7-0 σερί μειώνοντας και πάλι στους 3 (57-60), για να πάρουν το προβάδισμα στο φινάλε της περιόδου (61-60).

Στην τέταρτη περίοδο η ένωση μπήκε πιο συγκεντρωμένη και με ηγέτη στην επίθεση τον Κιθ Λάνγκφορντ που είχε δύο συνεχόμενα τρίποντα πήρε και πάλι προβάδισμα 5 πόντων (61-66).

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Μπράιμο και Φελντέιν πήρε προβάδισμα 4 πόντων 1:30 πριν το φινάλε (80-76). Τα ποσοστά της ένωσης στο μακρινό σουτ έπεσαν σημαντικά σε αυτό το σημείο του αγώνα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει επιθετικές λύσεις για το τελικό

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος είχε 27 πόντους, με τον Σαντ-Ρος να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φελντέιν, ο οποίος είχε 19 πόντους  , με τον Μπράιμο να ακολουθεί με 17.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78