Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Φενέρμπαχτσε 87-74

Αρμάνι Μιλάνο – Φενέρμπαχτσε 87-74

paul biligha ax armani fenerbache

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Φενέρμπαχτσε με 87-74. Η ιταλική ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κατάφερε εύκολα να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε στο ξεκίνημα του ματς με 6-2, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο απάντησε με σερί 12-0 με πρωταγωνιστή τον Ντελα Βάλε (10 πόντοι) πέρασαν μπροστά στο σκορ (14-6). Η ιταλική ομάδα συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο και ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (20-11), ενώ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο προβάδισμα ύστερα από καλάθι του Μπιλίνγκα (22-11).

Η τουρκική ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησε να πλησιάσει αλλά ο Σέρχι Ροντρίγκεθ και ο Γκουντάιτις είχαν διαφορετική άποψη και κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-22). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Η ομάδα του Μεσίνα είχε τον πλήρη έλεγχο και οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 41-29 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Γκουντάιτις έκανε μεγάλη ζημιά στους φιλοξενούμενους, καθώς είχε 13 πόντους και οι Τούρκοι δεν είχαν βρει λύσεις για να τον σταματήσουν (61-47). Τη σκυτάλη πήρε ο εξαιρετικός Ροντρίγκεθ, ο οποίος με 19 πόντους έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο σκορ (66-55).

Η Φενέρμπαχτσε δεν κατάφερε ούτε στην τελευταία περίοδο να πλησιάσει στο σκορ. Η Αρμάνι συνέχισε να είναι εξαιρετική και τελικά πανηγύρισε τη δεύτερη της συνεχόμενη νίκη (87-74).

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-29, 66-55, 87-74
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 15 (3), Μίτσοφ 7 (7 ασίστ), Μπιλίγκα 6 (6 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 17, Ρολ 6, Ροντρίγκεθ 22 (2), Ταρζέφσκι 8 (9 ριμπάουντ), Τσιντσιαρίνι, Ουάιτ, Σκόλα 6 (5 ριμπάουντ)
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν, Μαχμούτογλου 8 (2), Μπιμπέροβιτς 4, Σλούκας 7 (7 ασίστ), Ντε Κολό 12 (5 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 8 (2), Βέσελι 14 (7 ριμπάουντ), Ντίξον 2, Ντουβερίογλου, Ντατόμε 5 (1), Λοβέρν 14 (1), Στίματς