Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Aναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 76-60

Aναντολού Εφές – Ρεάλ Μαδρίτης 76-60

shane larkin anadolu efes

Η Αναντολού Εφές επικράτησε εντός έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης με 7660, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την Τουρκική ομάδα να φτάνει το 3-1, ενώ η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έχει απολογισμό 2 νικών και 2 ηττών.

H Ισπανική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με τρίποντο του Άντονι Ράντολφ με 90, 7.13” πριν τη λήξη. Η Αναντολού Εφές, όμως, “ξύπνησε” και με επιμέρους σκορ 15-2, τελείωσε την περίοδο με 1511.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης έφερε το παιχνίδι τους 2 πόντους (2321), ύστερα από τρίποντο του Σέρχιο Γιούλ, 4.02” πριν τη λήξη, ενώ “έκλεισε” το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 2931, ύστερα από ένα πολύ γρήγορα “coast to coast” του Γκάμπριελ Ντεκ.

Στην τρίτη περίοδο η Αναντολού Εφές ξέφυγε στο σκορ μετά από τρίποντο (4436) του Βασίλιε Μίσιτς, 5.24” πριν το τέλος. Με τη λήξη της περιόδου ο Μπράιαντ Ντάνστον σημείωσε ένα δίποντο που έφερε την Τουρκική ομάδα στο +6 (5650).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν “πάτησε” το γκάζι και με δύο εύστοχες βολές του Βασίλιε Μίσιτς η διαφορά πήγε στους 14 πόντους (6955). Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 76-60, ύστερα από καλάθι του Μπράιαντ Ντάνστον, 33” πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 29-31, 56-50, 76-60
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 9 (1/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπομπουά 6 (2/7 σουτ), Σίνγλετον 13 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 12 (2/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Άντερσον 2, Πίτερς, Ντάνστον 17 (8/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Σίμον 17 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 6 (2), Φερνάντεθ 9 (2), Καμπάσο 5 (0/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λαπροβίτολα, Ντεκ 10 (2), Κάρολ 6 (2), Ταβάρες, Γιουλ 14 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Μίκι 10 (8 ριμπάουντ), Τέιλορ (0/8 σουτ).