Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Αρμάνι Μιλάνο 78-81

Άλμπα Βερολίνου – Αρμάνι Μιλάνο 78-81

luis scola armani alba

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε εκτός έδρας της Άλμπα Βερολίνου με 81-78, για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να έχει ρεκόρ 4-1, ενώ την ομάδα της Γερμανίας 1 νίκη και 4 ήττες.

Στην πρώτη περίοδο η Άλμπα μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και με τρίποντο του Ρόκας Γκιεντράιτις πέρασε μπροστά με 12-11, 4.41” πριν από τη λήξη. Η Αρμάνι Μιλάνο “έκλεισε” το δεκάλεπτο στο 18-17, ύστερα από τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεζ ακριβώς στη λήξη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με δύο εύστοχες βολές του Κάλεμπ Ταρζέφσκι η ομάδα του Μιλάνο μείωσε στους 6 πόντους (26-20), 2.49” πριν από το τέλος. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 33-26, μετά από δύο εύστοχες βολές του Πέιτον Σίβα, 3” πριν τη λήξη.

Στην τρίτη περίοδο ο Λούις Σκόλα έδωσε προβάδισμα με δίποντο στην Αρμάνι Μιλάνο (43-44), 3.26” πριν από τη λήξη, με το δεκάλεπτο να λήγει 50-53, ύστερα από τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς, 6” πριν από το τέλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Λουκ Σίκμα με τρίποντό του μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (59-64), 4.28” πριν από το τέλος. Το τελικό σκορ ήταν 81-78 υπέρ της ομάδα του Έτορε Μεσίνα, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Σέρχι Ροντρίγκεζ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-26, 50-53, 78-81
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Πέιτον Σίβα 20 (3), Γκιφάι 3 (1), Μάτισεκ 4, Σνάιντερ 3 (1), Χέρμανσον 7 (1), Όγκμπε 2, Γκιεντράιτις 18 (1), Τίμαν 7 (1), Κάβανο 3 (1), Νόκο 2, Σίκμα 9 (2).
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3 (1), Μίτσοφ 9 (1), Γκουντάιτις 5, Μορασκίνι, Ρολ 8 (2), Ροντρίγκεθ 17 (2), Ταρτσέφσκι 7, Νέντοβιτς 12, Τσιντσαρίνι 3 (1), Γουάιτ 3 (1), Σκόλα 14.