Κεντρική Basket League ΑΕΚ ΑΕΚ-Ορτέζ 102-82

ΑΕΚ-Ορτέζ 102-82

aek ortez e1571247537636

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο BCL η ΑΕΚ, αφού επιβλήθηκε με σκορ 102-82 επί της Ορτέζ, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά πίσω από τα 6,75 (48%), και έναν διαστημικό Κιθ Λάνγκφορντ o οποίος είχε 27 πόντους αστοχώντας μόλις τρεις φορές (σε 1 τρίποντο και 2 δίποντα).

Η ΑΕΚ μπήκε στην αναμέτρηση με σαφές πλάνο να ακουμπήσει την μπάλα στο ζωγραφιστό, είτε για να δημιουργήσει είτε για να εκτελέσει, και με κύριους εκφραστές των επιθέσεων τους Λάνγκφορντ (10π.) και Χρυσικόπουλο (8π.) πήρε προβάδισμα 7 πόντων στο δεκάλεπτο (26-19).

Οι κιτρινόμαυροι ήταν απολαυστικοί στην δεύτερη περίοδο έχοντας εξαιρετικά ποσοστά έξω από την γραμμή του τριπόντου (59%), εκτόξευσαν την διαφορά στους 18 πόντους στην ανάπαυλα (55-37).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι αν και ήταν καλύτεροι επιθετικά δεν μπόρεσαν να ανακόψουν την ένωση στο κομμάτι της επίθεσης με την τρίτη περίοδο να βρίσκει την ΑΕΚ στο +15 (79-64). H τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους κιτρινόμαυρους να μην αφήνουν ποτέ το πόδι από το γκάζι για το τελικό 102-82.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κίθ Λάνγκφορντ ο οποίος σταμάτησε στους 27 πόντους , με τον Ματσιούλις να ακολουθεί με 17,ενώ Χρυσικόπουλος και Σαντ-Ρος να έχουν από 15.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μόμπλει  και ΜαΓκί με 25 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 55-37, 79-64, 102-82