Κεντρική Basket League ΑΕΚ ΑΕΚ-Αντβέρπ 62-51

ΑΕΚ-Αντβέρπ 62-51

ray aek antwerp

Την δεύτερη νίκη της στο BCL πανηγύρισε η ΑΕΚ, επικρατώντας με σκορ 62-51 επί της Αντβέρπ στο “Νίκος Γκάλης” φτάνοντας το ρεκόρ της στο 2-2 στην διοργάνωση.

Νωχελικά ξεκίνησε τον αγώνα η ένωση και με το σκορ να μένει χαμηλά για το 11-12 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι ήταν πολύ άστοχοι στο μακρινό σουτ και η βελγική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3 (33-36).

Στην επανάληψη οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και με ένα σερί 10-0 πήραν προβάδισμα 7 πόντων για το 43-36. Η αμυντική προσήλωση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και διεύρυνε το σερί της σε 14-3 στην λήξη του δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενου να σκοράρουν μόνο από την γραμμή των βολών για το 47-39.

Στην τέταρτη περίοδο οι κιτρινόμαυροι ήταν σταθεροί σε άμυνα και επίθεση διευρύνοντας το προβάδισμα τους σε διψήφια νούμερα φτάνοντας στο τελικό

Κορυφαίος για την ένωση ήταν ο Κέντρικ Ρέι με 18 πόντους, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να έχει 16, και τον Σαντ-Ρος να έχει 8 πόντους αλλά και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:11-12, 33-36, 47-39, 62-51

ΑΕΚ: Ρέι 18, Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ 16, Ματσιούλις 2, Κακλαμανάκης 3, Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 4, Μαυροειδής 5, Σαντ-Ρος 8 (10 ριμπ., 4 κλ.), Γιαννόπουλος, Γιάνκοβιτς, Σλότερ 2

Αντβέρπ: Φαν ντε Έιντε, Κλάσεν 2, Φανβάιν 5, Σάντερς 4, Μπλάιγενμπεργκ 5, Ντε Ρίντερ, Ροζιέρ 2, Κέστελουτ 2, Ντουτζίνσκι 20 (8 ριμπ.), Φαγέ 9 (10 ριμπ.), Ντόνκορ 2, Ρούπνικ