Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Βραζιλία – Μαυροβούνιο 84-73

Βραζιλία – Μαυροβούνιο 84-73

marcelinio huertas vrazilia maurovounio

Με το απόλυτο θα πάει στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας η Βραζιλία, καθώς επικράτησε και του Μαυροβουνίου με 84-73. Η ομάδα του Μίτροβιτς έβαλε δύσκολα στους Βραζιλιάνους και στην τελευταία περίοδο κατάφερε να βρεθεί στο -1. Η ομάδα του Πέτροβιτς, όμως, απάντησε με ένα μικρό σερί και τέλειωσε την υπόθεση νίκη. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μαρσελίνιο Ουέρτας (16 πόντοι, 6 ασίστ).

Τα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένα και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (8-7). Ο Μαρσελίνιο Ουέρτας ήταν εξαιρετικός στην πρώτη περίοδο και με συνεχόμενους πόντους και ασίστ έδινε πολύτιμες λύσεις στη Βραζιλία (14-11). Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, το Μαυροβούνιο ανέβασε την απόδοση του και με σερί 9-2 πέρασε μπροστά στο σκορ (16-20). Ο Γκαρσία στο φινάλε της περιόδου έδωσε τη λύση για τους Βραζιλιάνους και με τρίποντο μείωσε στον 1 (19-20).

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει (26-27). Η Βραζιλία στη συνέχεια πάτησε γκάζι και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά 6 πόντων (39-33). Το Μαυροβούνιο δεν μπόρεσε να αντιδράσει και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 43-38 υπέρ της Βραζιλίας.

Ο Μαρσελίνιο Ουέρτας στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε ξανά το όπλο του και έστειλε τη Βραζιλία στο +10 (50-40). Ο έμπειρος γκαρντ ήταν πραγματικά εξαιρετικός και έκανε σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα είτε με προσωπικά καλάθια είτε με ασίστ (59-46). Μέχρι το φινάλε της περιόδου δεν άλλαξε κάτι και η διαφορά έκλεισε στους 12 πόντους (66-54).

To Μαυροβούνιο, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Μίτροβιτς χαμήλωσε το σχήμα και η ομάδα του κατάφερε να τρέξει ένα εκπληκτικό σερί 18-9 και κατάφερε να μειώσει στον έναν πόντο (73-72). Η Βραζιλία, όμως, απάντησε και με δικό της σερί 7-0 έκανε το 80-72 2” πριν το τέλος. Κάπου εκεί το παιχνίδι φάνηκε να τελειώνει.

Το Μαυροβούνιο δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά και η Βραζιλία πήρε τη νίκη με 84-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-38, 66-54, 84-73