Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Τυνησία – Ιράν 79-67

Τυνησία – Ιράν 79-67

salah mejri tunisia iran

“Ζωντανή” στην υπόθεση πρόκρισης έμεινε η Τυνησία, καθώς επικράτησε του Ιράν με 79-67 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας. Οι τυπικά γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν διψήφιο προβάδισμα και κατάφεραν να συντηρήσουν αυτή τη διαφορά και τελικά πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη.

Η Τυνησία ήταν εκπληκτική στο πρώτο δεκάλεπτο ειδικά στην επίθεση. Συγκεκριμένα, πέτυχε συνολικά 29 πόντους, δέχτηκε 19 και κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα. Στη δεύτερη περίοδο κράτησε σχετικά εύκολα τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 44-35.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι. η Τυνησία συνέχισε να έχει τον έλεγχο (59-48) και πήρε τελικά τη νίκη με 79-67.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 44-35, 59-48, 79-67