Κεντρική Β' Εθνική Πανιώνιος Πανιώνιος – Alexandria 75-71

Πανιώνιος – Alexandria 75-71

panionios1

Νικηφόρο ήταν το φιλικό του Πανιωνίου κόντρα στην αιγυπτιακή Alexandria, καθώς επικράτησε με 75-71. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν σκληρή αμυντικά και κατάφερε να πάρει τη νίκη, με την αιγυπτιακή ομάδα πάντως να είναι κοντά στο σκορ σε όλο το ματς.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έγειρε την πλάστιγγα του νικητή στην κυανέρυθρη μεριά, καθώς με επιμέρους σκορ 27-16, ο Πανιώνιος Su Casa ξέφυγε στο σκορ με +15 (63-48), διαφορά που διαχειρίστηκε στην τελευταία περίοδο, παρά την αντίδραση των Αιγυπτίων…

Ο Γιάννης Λίβανος δοκίμασε διάφορα σχήματα, ενώ οι λύσεις τους στις θέσεις των ψηλών ήταν περιορισμένες, καθώς απουσίαζαν οι Anthony Lee και Francois Lewis, καθώς αμφότεροι αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού στην μέση, ενώ δεν αγωνίστηκε και ο αρχηγός, Δημήτρης Βεργίνης, περισσότερο για προληπτικούς λόγους.

Δεκάλεπτα: 19-19, 36-32, 63-48, 75-71

Πανιώνιος Su Casa (Γιάννης Λίβανος): McGill 11(1), Dorris 8, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμαριανός 15, Τζουγκαράκης 4, Martin 6, Καμπερίδης 5, Pasalic 5(1), Λαμπρόπουλος 20(2).

Alexandria Sport Club (Abdel Naby): Williams 24(3), Moheb 4, Hesham 3(1), Ellathy M. 3, Mounir 18(1), Farid, Ellathy B., Shehata 12(4), Salah 4(1), Abdel Kader, Hegazy, Khoshed 3.